Vali Ali Mantı: “Ders çıkarmamız lazım”

   Vali Ali Mantı: “Ders çıkarmamız lazım”

15 TEMMUZ’DA MİLLET, DEMOKRASİYE VE VATANA SAHİP ÇIKTI


Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, FETÖ terör örgütünün hain darbe girişiminin, milletin ve devletin demokrasiye duyduğu derin aşkla bertaraf edildiği söyledi.
 
- Şehit ve Gazilerimizin Hikâyelerini Geleceğe Aktarmak İstiyoruz -
 
ASÜ’de, “15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü” kapsamında düzenlenen etkinlikte, “Türk Siyasi Hayatında Darbeler ve Milli Egemenlik” konulu bir konferans verildi ve hemen ardından, prodüksiyonu ASÜ tarafından yapılan “Aksaray’ın Şehitleri” isimli belgesel filmin galası gerçekleştirildi. Törenin açılışında konuşan Rektör Şahin, gazi ve şehit yakınlarının duygu dünyasını gelecek nesillere aktarmak adına film çalışmasını yaptıklarını vurguladı. Film kararını, bir belde programında ziyaret ettikleri iç güvenlik gazisinin hikâyesini dinledikten sonra aldıklarını söyleyen Şahin, “Beldemize gerçekleştirdiğimiz ziyarette bir gazimizle de görüştük. Bizimle, yaşadığı hayatın hikâyesini paylaştı. Çok etkilendik ve gazilerimizin hikâyesini gelecek nesillere aktarmak istedik. “Aksaray’ın Gazileri” isimli bu filmi daha önce yayınlandık. Sonrasında bu belgesel çalışmalarımızı şehit yakınlarımızın duygu dünyasını da aktaracak biçimde genişlettik. Bugün de şehitlerimizle alakalı filmimizi izleyeceğiz” dedi. ASÜ Rektörü, 15 Temmuz’u unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını belirttiği konuşmasını şu şekilde tamamladı: “15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişiminin üzerinden üç yıl geçti. O gün milletimiz ve devlet büyüklerimiz büyük bir ferasetle darbecileri püskürttü. Milletimiz büyük bir aşkla vatanına ve bayrağına sahip çıktı. Üzerinde yaşadığımız coğrafya, sadece kendi sınırlarıyla ifade edilebilecek bir coğrafya değil. Biz, gölgesi kendi sınırlarının ötesine taşan bir ülkeyiz. 36 farklı ülkede şehitliğimiz var. Tüm şehitlerimizi minnetle anıyor, gazilerimize sağlık ve bereket içinde bir ömür diliyoruz.” 
 
- Ülkemizin Selameti İçin, Kurulan Plan ve Tuzaklardan İbret Almalıyız -
 
Aksaray Valisi Ali Mantı ise Rektör Şahin’e organizasyon münasebetiyle teşekkür etti ve bireyler gibi toplumlarında bazı bela ve sıkıntılarla imtihan edildiğini söyledi. Hain FETÖ darbe girişiminin de böyle bir imtihan olduğunu söyleyen Vali Mantı, “Ülkemizin selameti için, hain işbirlikleriyle kurulan plan ve tuzaklardan ibret almamız, bu yapılanlardan ders çıkarmamız lazım. Dinimiz, önderimiz, kitabımız, hakiki bir şekilde önümüzde duruyor. İnancımızı ve yaşantımızı bu çizgide sürdürmemiz gerekiyor. Bu ülke için canını vermiş tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize de sağlık ve sıhhat diliyorum. Allah neslimizi ve ülkemizi her türlü beladan korusun” dedi.
 
- 15 Temmuz’u Diğer Darbelerden Ayıran Çok Önemli Özellikler Var -
 
Açılış konuşmalarının ardından kürsüye gelen İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nafiz Tok, “Türk Siyasi Hayatında Darbeler ve Milli Egemenlik” konulu bir konferans verdi. Üç yıl önce hain bir darbe girişimi yaşandığını anımsatan Tok, Türk siyasi tarihinin darbe sicili bakımından çok da parlak bir nota sahip olmadığını vurguladı. Çok partili siyasal yaşama geçildikten sonra, aşağı-yukarı her 10 yılda bir, darbe ya da askeri müdahalelerin olduğunu kaydeden Prof. Tok, “Genellikle bu darbe ve askeri müdahalelerde, vesayet odaklarıyla NATO bünyesindeki batılı uluslararası güçlerin işbirliğinin olduğunu gördük. 15 Temmuz’da da eski ve yeni vesayet odakları -başta Amerika olmak üzere- birlikte hareket ederek, bu darbeyi yapmaya çalıştılar” dedi. 15 Temmuz darbe girişimini diğerlerinden ayıran bir takım özellikler olduğunu da belirten Prof. Nafiz Tok, şöyle devam etti: “İlk defa darbeyi yapanlar namlularını masum insanlara çevirdi, kendi insanını katletmekten; halkın yetkilendirdiği ve seçtiği hükümete, cumhurbaşkanına ve meclise saldırmaktan çekinmedi… Darbe girişiminin bir diğer farklı yönü de şu oldu; halk, Cumhurbaşkanının liderliğinde birleşerek darbeye karşı çıktı ve başarısızlığa uğrattı. Milli egemenlik, demokrasiye, vatana ve devlete sahip çıktı…” İİBF Dekanı Prof. Dr. Nafiz Tok, konuşmasının devamında, 15 Temmuz’u daha iyi anlamak için Türk siyasi tarihindeki darbeler ve vesayet odaklarıyla küresel güçlerin rolüne dair bilgiler verdi.
 
Konferansın bitiminde, prodüksiyonu ASÜ tarafından yapılan; şehitlerin ve şehit yakınlarının hikâyesini konu alan “Aksaray’ın Şehitleri” isimli belgesel filmin 35 dakikalık özel bölümü izlendi. İslami İlimler Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Murat Akkuş’un Kur’an-ı Kerim tilavetinde bulunduğu etkinlikler, belgesel çalışmasına katkı sunan şehit ailelerine ve Aksaray Belediyesi Şehit ve Gazi Aileleri Koordinasyon Merkezi Başkanı Yunus Gümüşsoy’a hediyelerinin takdiminin ardından sona erdi. Törene il protokolü, şehit aileleri ve gaziler ile ASÜ çalışanları katıldı. (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı