Avrupalı öğrenciler, ‘Türk Musiki’ konseri verdi

  Avrupalı öğrenciler, ‘Türk Musiki’ konseri verdi

ERASMUS GENÇLİK DEĞİŞİMLERİ PROJESİ KAPSAMINDA İTALYA, İSPANYA, ROMANYA, MAKEDONYA VE LİTVANYA’DAN AKSARAY’A GELEN ÖĞRENCİLER TÜRK MUSİKİSİNDEN ÖRNEK VERDİLER

Aksaray Üniversitesi Müzik topluluğu tarafından Dr. Öğretim Üyesi Ali Kerim Öner liderliğinde hazırlanan Erasmus Gençlik Değişimleri projesi kapsamında İtalya, İspanya, Romanya, Makedonya ve Litvanya’dan Aksaray’a gelen müzisyenkatılımcılar bir dizi ziyaret gerçekleştirdiler.
 
17-23 Ekim tarihlerinde Aksaray’da yürütülen ‘LetmusicCure Us’ isimli projede Türkiye dâhil olmak üzere 6 farklı ülkeden 40 kişilik bir ekiple farklı makamlarda Türk Musikisi örnekleri hazırlandı.
 
Aksaray Belediyesinin ev sahipliğinde Zinciriye Medresesi’nde bir program kapsamında misafir edilen yabancı öğrenciler, Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer’inde katıldığı programda hünerlerini sergilediler.
 
Misafir öğrenciler Türk Musikisinden öğrendikleri eserleri başarıyla seslendirdiler. Programda yer alan semazen gösterisi ise duygulu anlar yaşattı.
 
Belediye Başkanı Evren Dinçer, Erasmus Gençlik Değişimleri projesi kapsamında İtalya, İspanya, Romanya, Makedonya ve Litvanya’dan Aksaray’a gelen misafir öğrencilere Türk Musikisinden örneklerle gerçekleştirdikleri konserden dolayı Teşekkür etti.
 
Dr. Öğretim Üyesi Ali Kerim Öner proje ile ilgili açıklamada “Bu projedeki temel amaç Müzik Terapi konusunda bilgilendirme ve bilinçlendirme yapmanın yanı sıra ve gençlerin sosyal sorumluluk projelerinde gönüllü olarak yer almalarını teşvik etmek ve desteklemektir. Araştırmalarla ve deneylerle kanıtlanan müziğin tedavi edici gücünden yola çıkarak birçok uluslu proje yürütmek ve bu konuda gençler arasında farkındalık oluşturmak istenmektedir.
 
Projemizle sağlayacağımız esas katkının da müzik terapi becerisinin kazandırılmasından ziyade, insanlığın gelişimine ve toplumun ihtiyaçlarına katkı sağlayacak bireyler yetiştirilmesini sağlamaktır. Amatör bir müzisyenin bile basit bir eğitimle edinebileceği müzik terapistliği kazanımı sayesinde proje katılımcısı ve hedef kitlemizdeki gençler, özellikle zihinsel engelli vatandaşlarımız ve çocuklar gibi dezavantajlı grupların sosyal içermeleri konusundaki proje ve etkinliklerde gönüllü olarak yer alabileceklerdir.
 
Proje sonunda çok kültürlü bir ortamda hazırlanan Müzik Terapi CD leri çoğaltılarak Avrupa’nın farklı bölgelerindeki hedef gruplara dağıtılacaktır”
 
Düzenlenen program sonrası Avrupalı öğrenciler, Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdiler. (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı