Tıp fakültesi meyve veriyor

  Tıp fakültesi meyve veriyor


 
SAĞLIKTA BİR İLKİ DAHA GERÇEKLEŞTİRDİK
 


Aksaray Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde periferik sinir blokları uygulaması başladı.
Türkiye’de nadir hastanelerde yapılan ve genellikle büyük şehirlerde uygulanan periferik sinir blokları uygulaması Aksaray Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yüksek başarı oranı ile ultrasonografi ve kullanılan özel bir iğne eşliğindesinirler görüntülenerek yapılıyor.
Aksaray Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşegül Ertaşkın ve Öğretim Üyesi Doç. Dr. Onur Karaca tarafından yapılan uygulama ile birçok başarılı ameliyatlar yapılıyor.
ANESTEZİ ALMADAN AMELİYAT OLANAĞI
Hem genel anestezi almadan ameliyata olanak tanıyan hem de ameliyat sonrası ağrıyı önleyen uygulama hakkında bilgiler veren Aksaray Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşegül Ertaşkın; “Uygun bölgeye yapılan periferiksinir blokları ile hastanın hiç genel anestezi almadan ameliyatının yapılabilmesini sağlıyoruz. Bunun yanında genel anestezi alan hastalarda da bu uygulama ile ameliyat sonrası ağrılarının önlenmesini sağlıyoruz. Hem ağrı önlenmiş oluyor hem de hastaların rahat hareket edebilmesi nedeniyle de komplikasyonların önüne geçilebilmesi gibi yararlar sağlıyor. ”dedi.
AMELİYATLARIN BAŞARI ORANINI ARTIRIYOR
“Bu yöntem ile omuz, kol, el gibi üst ekstremite ameliyatları ve kalça, diz, ayak ameliyatları genel anestezi almadan rahatlıkla yapılabilir.” diyen Prof. Dr. Ertaşkın, şöyle devam etti: “Karın bölgesi ameliyatlarının ameliyat sonrası ağrıları ve buna bağlı gelişebilecek komplikasyonların önüne geçilmesi de rahatlıkla sağlanmış olur. Ayrıca kronik hastalığı olan ve genel anestezi alması riskli olan hastalar için son derece önemli bir yöntem olan ultrason eşliğinde yapılan bu bloklar,riski yüksek olan hastalara ameliyat olma imkanı sunuyor.Bu işlemin artık hastanemizde ultrasonografi eşliğinde uygulanıyor olması sinirler görüntülenerek uyuşturulduğu için hem hasta güvenliğini hem de işlemin uygulanabilirliği ve başarı oranını artırmaktadır.”
ANESTEZİDE GÜÇLÜ BİR KADROMUZ VAR
Aksaray Üniversitesi Tıp Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Onur Karaca, artık güçlenen bir anestezi kadrosu ile Aksaray’da birçok ameliyatın yapılmasına olanak sağlandığını ifade etti. Karaca; “Biz ekip olarak anestezi vermek için yeterli bilgi, tecrübe ve birikime sahibiz. Bunun yanı sıra anestezi vermeden de ameliyat olanağı sağlayan ve Aksaray'da bir ilki teşkil eden uygulamayı başlattık. Sadece büyük şehirlerde ve belirli hastanelerde yapılan bu uygulama ameliyat kapsamında birçok fayda sağlıyor. Bu güçlü kadromuz ve uyumlu ekip çalışmamız ile birçok ameliyatın burada yapılmasını sağlayarak il dışı sevkleri de en aza indirgiyoruz.”diye konuştu.
 
TIP FAKÜLTESİ GİDEREK GÜÇLENİYOR
“El birliği içerisinde, alanında dikkat çeken bir Tıp Fakültesi oluşturma gayretindeyiz” diyen Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, akademik kadronun da bu eksende her geçen gün güçlendiğini aktardı. Tıp fakültesi ile birlikte Aksaray’da artık yapılmayan bir çok ameliyatın ve sağlık uygulamalarının yapıldığını aktaran Rektör Şahin; “Toplumsal karşılığı olan ve faydalı işler yapmanın gayretindeyiz. Tıp Fakültesi Aksaray’ımız için bir hayaldi ve şükür bu hayali gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu tür uygulamaların ve sadece belirli illerde yapılabilen uygulamaların Aksaray’da uygulanmaya başlaması bizlerin bu mutluluğunu artırıyor.”dedi. Foto-Haber: Dilara ARSLANGEDİKLİ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon