Zimem uygulaması sürüyor

  Zimem uygulaması sürüyor

Aksaray Genç Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Said Sametoğlu başkanlığında Yönetim Kurulu ve üyelerinin katılımıyla, her yıl gerçekleştirilen zimem defteri uygulaması olduğu gibi bu senede Ramazan ayında gerçekleştirildi.
Mahalle esnaflarını ziyaret eden Başkan Sametoğlu ve üyeleri, Mahalle Bakkallarının veresiye defterini satın alarak dar gelirli ailelerin borçlarını kapattı.
Başkan Sametoğlu yaptığı açıklamada; “Bugünkü adıyla veresiye defteri, alınan bir malın satıcı tarafından not edilerek alıcının ileriye dönük borçlandırılmasını ifade ediyor. Alan elin veren eli bilmediği, hayırda yarışmanın, yardımlaşmanın zarif usulüdür. Bu güzel gelenek günümüzde MÜSİAD üyeleri tarafından yaşatılmaya devam ediyor. Osmanlı’da varlıklı kişiler, içinde yazılı olan tüm borçları ödeyerek zimem defterlerini satın alırdı. Zimem defteri uygulamasını özel kılan noktalardan biri, ‘Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek’ hadisine sadakatle, borçlu ile borcu ödeyen kişinin birbirlerini görmemeleri, bilmemeleri oluyor. Günümüzde bu güzel geleneğin devamlılığına katkı sunarak, var olan ihtiyacın idrakine makes olmak, MÜSİAD olarak bizleri gururlandırmanın ötesinde, yardımlaşma ruhunun yaşatılması bakımından umudumuzu güçlendirmektedir.  Bugün yapmış olduğumuz bu anlamlı ve güzel, hayırda emeği bulunulan MÜSİAD ve Genç MÜSİAD üyelerine teşekkür ederim” dedi. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı