Akgün; ‘Herkes, sosyal güvenlik hakkına sahiptir’

 Akgün; ‘Herkes, sosyal  güvenlik hakkına sahiptir’

Sosyal Güvenlik; bireylerin tüm yaşamları boyunca karşılaşabilecekleri mesleki, fizyolojik ve sosyo-ekonomik risklere kaşı güvence sağlayarak koruyan politika ve sistemler bütünüdür.

Sosyal güvenlik sistemi hakkında gazeteniz Egemen’e açılamalarda bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu müdürü Bilal Akgün, “Herkes, sosyal güvenlik hakkına sahiptir. Devlet, bu güvenliği sağlayacak gerekli tedbirleri alır ve teşkilatı kurar” dedi.
Yazı İşleri Müdürümüz Dilara Çiftci’nin sorularını yanıtlayan Akgün; “Devlet tarafından idare edilen sosyal güvenlik sistemi, vatandaşlara hayatları boyunca sağlık hizmeti vermeyi ve asgari bir gelir düzeyi sağlamayı ve kişilerin yaşlılık, hastalık, malullük, işsizlik, iş kazaları, gibi çeşitli nedenlerle çalışamadıkları dönemlerde onları korumayı ve bu risklerden doğan zarları gidermeyi amaçlayan sistemdir” dedi.
SİGORTASIZ ÇALIŞMAK, ÇALIŞANA ZARAR VERİYOR
“Çalışan kişilerin çalışma günlerinin ve kazançlarının Sosyal Güvenlik Kurumuna hiç bildirilmemesi veya eksik bildirilmesi kayıt dışı istihdam olarak değerlendirilmektedir” diyen Akgün, kayıt dışı sigortalılık hakkında şunları söyledi:  “Kayıt dışı sigortasız çalışmanın çalışana zararları; İş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık sigortası kapsamında sağlanan birçok yardımdan yararlanamamakta; emeklilik, malullük aylığı, iş göremezlik ödenek ve gelirleri, issizlik ödeneği, kıdem ve ihbar tazminatları gibi çalışanlara sağlanan birçok yasal haktan mahrum kalmaktadırlar. Ayrıca bu şekilde çalışanların sadece kendilerini değil, aile bireyleri de ölüm aylığı, iş göremezlik geliri gibi haklardan yararlanamayarak mağdur olmaktadırlar”
İşverenlere yüksek tutarda cezalar yazıldığını söyleyen Akgün: “İşverenler açısından ise kayıt dışı istihdam; büyük ölçüde haksız rekabete neden olmakta ve ekonomik işleyişi olumsuz etkilemektedir. Ayrıca kayıt dışı istihdama başvuran işletmelerin yapılan denetimler ve tespitler sonucu yüksek tutarlarda idari para cezasıyla karşılaşma veya işyerinin kapanması riski mevcuttur” dedi.
Ayrıca kayıt dışı istihdamın devlet açısından da olumsuz etkileri olduğunu vurgulayan Akgün: “Bu konuya da değinmek gerekirse önemli ölçüde prim ve vergi kaybına neden olmakta, çalışan –emekli dengesini bozarak sosyal güvenliğin sürdürülebilirliğini tehdit etmekte, gelir dağılımı ve kaynak dağılımında etkinliğin bozulmasına neden olmaktadır” şeklinde konuştu.
İşverenler açısından yüksek idari para cezası olduğundan bahseden Bilal Akgün, “Bir işçinin dahi sigortasız çalışması durumunda 2 asgari ücret, bu süre 1 ay ise 4 asgari ücret, 6 ay ise 14 asgari ücret 1 yıl ise 26 asgari ücret ceza uygulanmaktadır. 26 asgari ücret ceza 2019 yılı itibariye 58.718,4 TL’dir. Ayrıca bu çalışmalara ait primler gecikme cezası ve faiziyle birlikte tahsil edilir” dedi.
PRİMLERİ DÜZENLİ ÖDEYENLERE KOLAYLIK
Prim ödemede vatandaşlara kolaylık sağladıklarını belirten Akgün, sözlerini şu şekilde noktaladı: “Primini düzenli ödeyen işverenlerimize ve bağkurlularımıza çeşitli teşvikler uygulanmakta ayrıca borçlar icraya intikal etmiş olsun ya da olmasın vatandaşlarımızın borçlarını 6183 sayılı Amme alacaklarının tahsili usulü kanun hükümlerine göre 36 aya kadar taksitlendirebiliyoruz. Daha ayrıntılı bilgi almak adına tüm vatandaşlarımızı siz değerli basın mensuplarımız aracılığıyla müdürlüğümüze davet ediyoruz” Foto-Haber: Şeyda COŞAR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı