‘Aksaray istihdamda diğer illere de öncülük edecek’

 ‘Aksaray istihdamda diğer illere de öncülük edecek’

Aksaray Organize Sanayi Bölgesinde Tekstil, Gıda ve Sağlık başta olmak üzere farklı sektörlerde 200 kişi İŞKUR'un işbaşı eğitim programı destekleriyle istihdam edildi.
Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu Çalışma ve İş Kurumu Aksaray İl Müdürlüğünce düzenlenen program kapsamında Organize Sanayi Bölgesinde tekstil sektöründe üretimlerine devam eden firmalara ziyarette bulundu.
Vali Aydoğdu İŞKUR işbaşı eğitim programı kapsamında yeni istihdam edilen çalışanlara hayırlı olsun dileğinde bulundu. Ziyaret ettiği firmaların üretim bantlarını gezerek incelemelerde bulunan Vali Aydoğdu, Aksaray ekonomisine ve istihdamına yönelik desteklerinden dolayı Kaya Tekstil Metin Ali Enli ile Eroğlu tekstil Ümmet Eroğlu’na plaket takdim etti.
İŞKUR'un işbaşı eğitim programı ile Kaya Giyim’de 25, Eroğlu Giyim’de ise 105 kişinin istihdam edildiği bildirilirken İş Kulübüne katılan İş’te Anne Projesinden faydalanan kursiyerlere Vali Hamza Aydoğdu ve İl Protokolü tarafından sertifikaları dağıtıldı.
Programda ayrıca Eroğlu Tekstil de 1.750 kişinin istihdamı nedeniyle Vali Hamza Aydoğdu, Eroğlu yönetim kurulu üyesi Ümmet Eroğlu, Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cüneyt Göktaş, Ak Parti İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, İŞKUR İl Müdürü Mahmut Akkuş ile işçiler hep birlikte pasta kestiler.
Burada yaptığı açıklamada kadınların çalışma hayatında aktif olarak yer almalarına destek verdiklerini aktaran Vali Hamza Aydoğdu, “Bugün Organize Sanayi Bölgesinde meslek edinme ile kadınların istihdam edilmesi ile ilgili Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR) destekleri ile ziyaret gerçekleştirdik. Fabrikayı gezdiğimiz zaman Aksaray için bir katma değer üretildiğini görüyoruz. Bir pantolonu giydiğimiz zaman çok basit gibi görüyoruz ama burada bir pantolon 345 kişinin elinden geçip paketlenerek insanların eline ulaşıyor. Gittiğimiz her yerde yaklaşık olarak 150’ye yakın meslek edindirmeyle göreve arkadaşlarımızı başlattık. Bunların yarısı kadın çalışanlarımız. Aksaray’da Organize Sanayi Bölgesinde çalışanların yarısının kadınlarımızdan oluşması bizim için çok gurur verici bir durum. İnanılmaz bir üretim ve emek var. Bu emeği veren bütün arkadaşlarımıza, Organize Sanayi Bölgesindeki müteşebbislere ve Eroğlu yönetim başkanı Nurettin Eroğlu ve yönetim kurulu üyesi Ümmet Eroğlu’na teşekkür ediyorum. İstihdam oldukça kadın çalışanlarımızın sayısını da artırmayı hedefliyoruz. Bu istihdamı artırma yolunda Aksaray’ın diğer illere de öncülük etmiş olacak” şeklinde konuştu.
‘ÇALIŞACAĞIZ, ÜRETECEĞİZ İŞ
 İSTİHDAMINA KATKI SAĞLAYACAĞIZ’
Aksaray’ın büyüyen ve gelişen bir şehir olduğunun altını çizen AK Parti Aksaray İl Başkanı Hüseyin Altınsoy ise “Biz 2004 yılında belediye başkanlığını kazandığımızda Organize Sanayi diye bir şey yoktu. Hükümetimizin ve Cumhurbaşkanımızın 5084 sayılı yasa ile beraber Aksaray yatırımcı iller arasına girdi. O zaman çalışan sayısı bin civarında idi. Şu anda ise 15 bine yakın. Tabi burada Eroğlu şirketler grubunun da büyük bir katkısı var. Kendilerine teşekkür ediyorum. Aynı zamanda burası bir okul görevi görüyor. Burada çalışacağız, üreteceğiz ve iş istihdamına katkı sağlayacağız. Yeni işe başlayan vatandaşlarımıza da hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu. 
‘NORMALLEŞMENİN
EN GÜZEL ÖRNEĞİ’
Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mahmut Akkuş ise ,“200 vatandaşımızın iş başı yapması bizi çok sevindirdi. Eroğlu ailesi ile kurulduğu günden bu yana İŞKUR olarak beraber çalışıyoruz. Eroğlu ailesi genç çalışanı olan, bunun yanında engelli dostu bir fabrika. Aynı zamanda kadın çalışanların sayısı da fazla. Kurulduğu günden bu yana işbaşı eğitim programı kapsamında 2104 kişinin istihdamı gerçekleştirildi. Tabiri yerinde ise beraber yaptığımız iş birliği ile tekstil sektöründe âdeta okul vazifesi üstlendi. Buradan mezun olanlar Aksaray’daki diğer tekstil fabrikalarda da çalışıyorlar. Yeni başlayan arkadaşlar mesleki deneyim kazanırken, aynı zamanda genel sağlık sigortaları bizim tarafımızdan karşılanıyor. Pandemi sonrasında normalleşmenin en güzel örneklerinden bir tanesi bu gün burada 105 kişinin iş başı yapması. Bu gün 1750 kişi çalışanın olması ile bunu bir pasta keserek kutlayacağız” dedi. Foto: Erkan ALTUNTAŞ Haber: Şeyda COŞAR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı