Kadınlar üretime doğrudan katılacak

 Kadınlar üretime doğrudan katılacak

TOPRAKSIZ TARIM PROJESİNİN PROTOKOLÜ İMZALANDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen 2021 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) çerçevesinde Aksaray Belediyesi’nin Ahiler Kalkınma Ajansı’ndan aldığı hibe desteği ile hazırlanan ‘Topraksız Tarım ile İstihdam Artıyor’ projesinin protokolü imzalandı.
Aksaray Belediyesi, son yıllarda giderek yaygınlaşan ve üretimde kaliteyi artıran topraksız tarım projesinde öncelik olarak kadın istihdamını sağlayacak. 5 milyon liralık bütçeye sahip ‘Topraksız Tarım ile İstihdam Artıyor’ projesine Ahiler Kalkınma Ajansı 1 milyon 600 bin liralık hibe desteği sağladı. Tuzlusu Mevkii’nde jeotermal kaynak suyu yardımıyla hayata geçecek topraksız tarım seralarında örtü altı üretim yöntemi uygulanacak. 10 bin metrekare alanı kapsayacak seralarda domates üretimi yapılacak. Dezavantajlı kesim ve kadınların, istihdam edileceği seralarda yıllık 500 ton domates üretimi yapılması hedefleniyor. Projede istihdam edilecek kadınlar, uygulama öncesinde 180 saatlik eğitime tabi tutulacak. Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, topraksız tarım ile daha az maliyetle yüksek verim elde edileceğini ve böylece üretimde kalitenin artacağını söyledi.
‘KAYNAK SUYUNU DAHA ETKİN
 KULLANMAYI HEDEFLİYORUZ’
Aksaray Belediyesi’nin üreten belediye anlayışı ile hayata geçireceği topraksız tarım projesinin örnek bir proje olacağına dikkat çeken Başkan Dinçer, “Projemizi Tuzlusu Bölgesi’nde hayata geçiriyoruz. Burada jeotermal kaynak suyunu projemize entegre ederek kaynak suyunu daha etkin kullanmayı hedefliyoruz. Projemizde yenilikçi tarım uygulamaları yöntemiyle sürdürülebilir tarımda çevresel, sosyal ve ekonomik boyutlarıyla en yüksek verimi elde etmeyi hedefliyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın hibe programından Ahiler Kalkınma Ajansı’nın desteklediği projemizde geleneksel tarım teknikleri dışında, tarım uygulama tekniklerinde ileri teknolojik imkânlardan yararlanacağız. Üretimde yüksek kalite sağlayacak topraksız tarım projemizde kadınlar istihdama dâhil edilecek.” dedi.
Aksaray Belediyesi Gençlik ve Bilim Merkezi Toplantı Salonu’nda gerçekleşen imza protokolüne, Ahiler Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Bekir Varol ve belediye meclis üyeleri de katıldı. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı