‘Kanserden Korkma Geç Kalmaktan Kork’

 ‘Kanserden Korkma Geç Kalmaktan Kork’

Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu’nun eşi Emine Aydoğdu himayesinde meme kanseri ve serviks kanserinde erken tanı ve tedavi hakkında farkındalık oluşturması amacıyla konferans programı düzenlendi.
Aksaray Kültür Merkezinde düzenlenen programda alanında uzman hekimler erken tanı ve tedavinin önemine dikkat çekti. Özellikle kadınların Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Toplum Sağlığı, Aile Sağlığı merkezlerinin sunduğu ücretsiz taramaları düzenlik olarak yaptırmaları gerektiği vurgulanarak bu konuda toplum bilincinin arttırılması gerektiği belirtildi.
Emine Aydoğdu, konferansın açılışında yaptığı konuşmasında “’Kanser, yenilemez, baş edilemez, her zaman teslim olunması gereken bir şey de değildir. Kanser türlerinin uyarılarını erken keşfetmek, bulgularını araştırmak ve ileri tetkik için hastaların sevk edilmesi, erken tanı şansını arttırmaktadır ”dedi.
Meme kanseri farkındalık ayı kapsamında düzenlenen program hakkında bilgi veren Aksaray Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Eğitim Hemşiresi Feray Şeker, meme kanserinin tüm kanserlerin yüzde 12’sini oluşturduğunu, kadınlarda görülen kanserlerin yüzde 25’nin meme kanseri olduğunu söyledi.
AYDOĞDU: ‘ERKEN TANI
FARKINDALIĞI ARTTIRILMALI’
Emine Aydoğdu ise yaptığı konuşmasında adı duyulduğunda korkulan, endişe duyulan ve huzursuzluk veren kanserin hayatın acı bir gerçeği olduğunu söyledi. Kanserin Türkiye ve dünyada ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer alması nedeniyle önemli bir toplum sağlığı sorunu olduğunu belirten Aydoğdu: “Kanserin yüzde 30-50’si önlenebilir durumda. Bu, kansere neden olan risk faktörlerinden kaçınma ve erken teşhis ile mümkündür. Birçok kanserin iyileşme olasılığı, erken tanı konmuş ve uygun şekilde tedavi edilmişse yüksektir. Bütün bilimsel veriler gösteriyor ki; tütün ürünlerinden kullanılmaması, meyve ve sebzeden zengin sağlıklı bir beslenme biçiminin seçilmesi, fiziksel aktivitenin arttırılması, sağlıklı kiloda olunması, alkolden uzak durulması ile ölümler üçte bir oranında azaltılabilir.”
‘TARAMA HİZMETLERİ ÜCRETSİZDİR’
Kanser türlerinin uyarılarını erken keşfetmek, bulgularını araştırmak ve ileri tetkik için hastaların sevk edilmesi, erken tanı şansını arttırdığına vurgu yapan Aydoğdu:“Bu nedenle, kanserde erken tanı programları toplumun, sağlık çalışanlarının ve politika oluşturucularının bilgisini arttırmayı hedeflemeli, erken tanı olanakları hakkındaki farkındalığı artırmalıdır. Dünyada ve Türkiye’de sık görülen kanserlerden üçü; meme, serviks (rahim ağzı) ve kalın bağırsak kanseridir. Bunların, kanser tarama programına alınarak erken teşhisi, yaşam süresi ve kalitesini artırmaktadır. Ülkemizde meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserleri için toplumun kaynaklarına ve hastalık yüküne uygun olarak tarama programları yürütülmektedir. Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Toplum Sağlığı Merkezleri, Sağlıklı Hayat Merkezleri ve Aile Sağlığı Merkezleri tarafından, “Toplum Tabanlı Kanser Tarama Programları” çerçevesinde; Meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserlerine karşı tarama hizmetleri ücretsiz olarak verilmektedir. Her bir vatandaşımızın, özellikle, Avrupa Birliği ve Türkiye’nin ortaklaşa olarak, Ulusal kanser kontrol programı çerçevesinde yürüttükleri ve tamamen ücretsiz hizmet veren KETEM’den haberinin olması ve belirli aralıklarla kontrollerini yaptırması lazım. Bu manada, kanserle mücadele için ifade edilen sloganı çok isabetli buluyorum. “Kanserden Korkma, Geç Kalmaktan Kork”
Programda meme ve serviks kanseri, teşhis tedavi konularında Doç.Dr. Kazım Gemici, Op.Dr. Ömer Kişi ve Dr. Öğretim Üyesi Şerife Özlem Genç, Opr.Dr. Hüsnü Çağrı Genç katılımcılara sunum yaparak bilgi verdi. Konferans Programına Aksaray Emniyet Müdürü Murat Kolcu’nun eşi Fatma Kolcu, Girişimci İş Kadınları Derneği Başkanı Hatice Şahin Eroğlu, Aksaray Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Engin Deligöz, Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Hüseyin Mutlu, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Ferhan Polat, MHP Kadın Kolları Başkanı Nermin Fidan, Kadın STK temsilci ve üyeleri, davetliler ve öğrenciler katıldı. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı