‘Kurban paylaşmaktır’

 ‘Kurban paylaşmaktır’

Aksaray İl Müftüsü Hasan Hüseyin Güller,2020 yılında Türkiye genelinde 550 bin kurban bağışı yapıldığını ifade etti. Güller, “Kesilen hayvanlar ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılmıştır. Vatandaşlarımız kurbanlarının büyük bir bölümünü yurt dışında kestirmeyi tercih ediyor. Ben vatandaşlarımızı vekâlet ile kurban bağışına davet ediyorum” dedi.

Aksaray İl Müftüsü Hasan Hüseyin Güller, Kurban Bayramı arifesinde Kurban ibadeti ve önemi ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Kurban ibadetinin hali ve vakti yerinde olan kişilerin yerine getirmesi gereken bir ibadet olduğunu ve hükmünün de vacip olduğunu kaydeden Güller, “Küçükbaş hayvanların 1 kişi adına, büyükbaş hayvanların ise 7 kişiye kadar kurban edilebilir. Peygamber Efendimiz (S.A.V) kesilen kurban etini üç parçaya ayırıp, bir parçasını ihtiyaç sahiplerine, bir parçasını o gün eve gelen misafirlere ve geri kalanı ise evinde muhafaza edip ailesi ile birlikte tüketiyormuş” ifadelerini kullandı.
‘KURBAN KESİLİRKEN
DİKKAT EDİLMELİ’
Kurban kesilirken dikkat edilmesi gereken hususlar olduğunu aktaran Güller, “Koyun ve keçi cinsindeki hayvanların 1 yaşını doldurması gerekmektedir.  Sadece koyuna has olmak üzere 6 ayını doldurmuş ve 1 yaş görünümlü ise kurban edilmesi caizdir. Sığır ile manda cinsindeki hayvanların 2 yaşını doldurması, devenin ise 5 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Kurban kesilirken hayvana eziyet edilmemesi ve çok hızlı bir şekilde kesilmesi gerekiyor. Önce nefes borusu, yemek borusu ile şah damarı kesilmeli, daha sonra hayvan tamamen ölünce de iliği kesilmelidir çünkü henüz ölüm gerçekleşmeden ilik kesilecek olursa, hayvan vücudundaki kanı tamamen dışarı atamaz ve et daha kanlı olur. Bununda tüketilmemesi gerektiğini tıp ispat etmiş durumdadır. Bunun yanında hasta, cılız, kör, boynuzu kırık hayvanların kurban edilmesi caiz değildir. Bu konuda vatandaşlarımız daha dikkatli olmalıdır” dedi.
‘VEKÂLET İLE KURBAN
BAĞIŞINA DAVET EDİYORUM’
Diyanet İşleri Başkanlığı ve Diyanet Vakfı’nın birlikte organize ettiği vekâlet ile kurban organizasyonu olduğunu kaydeden Güller, “Bu organizasyon kapsamında hem yurt içinde hem de yurt dışında vekâletini vakfımıza vermek isteyen vatandaşlarımızın kurbanları kesiliyor ve etler ihtiyaç sahipleriyle buluşturuluyor. 2020 yılında Türkiye genelinde 550 bin kurban bağışı kabul edilmiş ve ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılmıştır. Vatandaşlarımız kurbanlarının büyük bir bölümünü yurt dışında kestirmeyi tercih ediyor. Ben vatandaşlarımızı vekâlet ile kurban bağışına davet ediyorum. Bütün Müslüman aleminin Kurban Bayramı’nı kutluyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum” şeklinde konuştu. Foto-Haber: Erdi ULUKAYA

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı