Şeker hastalarına göz muayenesi uyarısı

 Şeker hastalarına  göz muayenesi uyarısı

ŞEKER HASTALARININ DÜZENLİ GÖZ DİBİ MUAYENESİ YAPTIRMASI GÖZ SAĞLIĞI İÇİN ÖNEMLİDİR


Aksaray Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğrt. Üyesi Erdoğan Yaşar, şeker hastalarına düzenli göz muayenesi yaptırmalarını önerdi.
Dr. Öğrt. Üyesi Yaşar; “Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğrt. Üyesi Erdoğan Yaşar; Son zamanlarda görüle sıklığı giderek artan Tip-2 Şeker hastalığı (Diyabet) tüm vücudu etkileyebilen bir hastalık olup bu etkilenen organlardan biri de gözlerimizdir. Şeker hastalarında uzun süre yüksek seyreden kan şekeri yani glukoz bir süre sonra gözde bulunan damar ve sinir yapılarına zarar verebilmektedir ve sonuçta tedavi edilmezse ya da geç kalınırsa geri dönüşsüz görme kayıplarına yol açabilmektedir.”
“Şeker hastaları göz muayenesini ne sıklıkta yaptırmalıdır” sorusunu cevaplayan Dr. Öğrt. Üyesi Yaşar; “Şeker hastalarında gözün etkilenmesi hastalığın süresi ve kan şekerinin ne kadar yükseklikte gittiği ile ilgilidir. Ortalama olarak hastalığın başlangıcından 5-10 yıl sonra gözde etkilenme başlayabilmektedir ve 10 yıl sonra bu etkilenme oranı iyice artmaktadır. Bu yüzden ilk 5 yıl yılda bir daha sonra 6 ayda bir göz dibi muayenesi yapılması gerekmektedir. Çocukluk yaşlarında başlayan Tip 1 şeker hastalığında etkilenme daha erken başlayabileceği için başlangıçtan itibaren 6 ayda bir muayene gerekmektedir.”diye konuştu.
“Şeker hastalığında göz tutulumu belirti verir mi” sorusun yanıtlayan Dr. Öğrt. Üyesi Yaşar; “Şeker hastalarında göz etkilenmesine bağlı erken aşamalarda herhangi bir belirti olmayabileceği gibi gelip geçici görme kayıpları, görmede azalma, merkezi görmede zayıflama, ani görme kayıpları ve çift görme görülebilmektedir.”dedi.
Dr. Öğrt. Üyesi Yaşar; şeker hastalığının gözde nasıl bir etkilenme yaptığını da şu ifadelerle sıraladı;
- Göz arkası retina tabakasında kanama
- Göz arkası sarı noktada ödem
- Görme sinirinde iltihap
- Göz kaslarına giden damarlardaki etkilenmeye bağlı göz hareket kısıtlılıkları
- Katarakt ve göz tansiyonu oluşumu”
Şeker hastalarında gözdeki etkilenmenin nasıl anlaşılacağı ve tedavi konusunda da bilgilendirme yapan Yaşar; “Şeker hastalarında poliklinik şartlarında yapılan rutin göz dibi muayenesi ile etkilenmenin olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Ek olarak optic koherense tomografi yardımı ile sarı noktada ödem olup olmadığı ve yine gerektiği durumlarda fundus flöresein anjiyografi tetkikleri yapılarak hastalığın evresi hakkında bilgi sağlanabilmektedir. Şeker hastalarında göz tutulumu başladıysa özellikle ilk yapılması gereken Endokrinoloji yada Dahliye Uzmanlarına hastayı kan şekerinin düzenlenmesi için göndermektir. Eğer hastalık başlangıç aşamasında ise sadece kan şekeri düzenlenmesi ile gerileyebilmektedir. Ancak ileryen göz tutulumunda kanam ve ödem için argon lazer ve göz içi enjeksiyonlar yapılması gerekmektedir. Hastalık daha da ilerlediyse göz arkası vitrektomi ameliyatları gereksinimi ortaya çıkabilmektedir.”diye konuştu. (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı