11 ayın sultanı yaklaşıyor

11 ayın sultanı yaklaşıyor

Bütün İslam âlemi için mübarek ve kutsal kabul edilen ramazan ayı, 13 Nisan 2021 tarihinde başlayarak 12 Mayıs 2021 tarihinde sona erecek. Ramazan ayı içerisinde olan ve ‘Bin Aydan Daha Hayırlı’ olarak bilinen Kadir Gecesi ise 8 Mayıs 2021’de gerçekleşecek. Ramazan bayramı ise 13 Mayıs, Perşembe günü başlayıp 15 Mayıs, Cumartesi günü sona erecek. Gazeteniz Egemen’in Muhabiri Erdi Ulukaya, mübarek ramazan ayı dolayısıyla merak edilenleri ve oruç tutmanın önemi hakkındaki bilgileri Aksaray İl Müftüsü Hasan Hüseyin Güller’e sordu.
Ramazan ayına sayılı günler kala manevi heyecan ve huzurun üst noktalarda olduğunu belirten Aksaray İl Müftüsü Hasan Hüseyin Güller: “Dinimizde oruç ibadetinin farz kılındığı ve Kuran-ı Kerim’in içerisinde indirilmeye başlandığı mübarek Ramazan Ayı’na sayılı günler kaldı. Bu ayda Allahu Teâlâ bizlere oruç tutmayı emretmiştir. Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’de, Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı, buyurmak suretiyle oruç ibadeti ramazan ayında biz müminlere hediye edilmiştir” dedi.
Peygamber Efendimizin (s.a.v) bizleri, ashabını ve ümmetinin oruç ibadetini yerine getirmeye davet ettiğini aktaran Güller, “Literatürü tarayarak kaynakları incelediğimiz zaman, oruç ibadetinin birçok faydası ve hikmetlerinden bahsedilir. Oruç ibadeti hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse; Oruç ibadeti, imsakla iftar arasında insanın kendisini yemekten, içmekten ve cinsel duygulardan uzak tutmasıyla yerine getirilen bir ibadettir. İmsak vakti dediğimiz zaman, güneşin doğmasından 40-45 dakika kadar önceki bir zaman dilimidir. Diyanet İşleri Başkanlığımızın takviminde bu zaman dilimleri açıkça belirtilmiştir. İftar vakti ise akşam namazının giriş vakti olarak belirtilmektedir. Bu iki vakit arasında kişi kendisini yemekten, içmekten uzak tutması suretiyle bu ibadeti yerine getirmiş olur” şeklinde konuştu.
ORUÇ İBADETİNİ KİMLER
YERİNE GETİRMELİDİR?
Oruç ibadetinin kimler tarafından yerine getirilmesi gerektiğine ve kimlere farz olduğunu anlatan Güller, “Dinimize göre akıllı, ergenlik çağına ulaşmış ve oruç tutmaya engel herhangi bir mazereti bulunmayan kimselere oruç tutmak farzdır. Ancak bireyin belirli bir mazereti varsa, yani akıllı ve ergenlik çağına ulaşmış olduğu halde yolculuk, hastalık, hamilelik veya çocuk emzirme durumu, yaşlılık durumu müstesna tutulmuştur. Bireyler bu mazeretlere sahipse oruç tutmayı erteleyebilirler. Bu durumların çoğu geçici bir durum olduğu için ramazan ayı sonrası bu mazeretlerin sona ermesiyle birlikte bu günler birebir kaza etmek suretiyle yerine getirilir. Eğer iyileşmesi mümkün olmayan bir hastalığa sahipse veya yaşlıysa birey, oruç ibadetinden sevabından mahrum kalmamak için fidye öderler. Tutamadıkları her oruç için ihtiyaç sahibine bir fidye öderler. Fidyenin miktarı da fitre miktarı ile eşittir. Yani ihtiyaç sahibinin bir günlük geçimini sağlayacak şekilde bu kişilere fidye verilir” ifadelerini kullandı.
ORUCU BOZAN VE
BOZMAYAN DURUMLAR
Ramazan ayı içerisinde orucu bozan ve bozmayan durumları da aktaran Güller , “Mesela oruç tutan birisi unutarak yiyip içecek olursa orucu bozulmaz. Çünkü peygamber efendimiz, unutarak orucun bozulması durumunda oruca devam edilmesi gerektiğini bizlere ifade etmiştir ve bu durumu Allah’ın bir ikramı olarak kabul etmiştir. Hata ile bir şey yenilirse, oruç birebir kaza edilir. Oruç durumunda bir hastalık ortaya çıkarsa, yolculuk devreye girerse veya ağır bir işte çalışmak zorunda kalınırsa bireyler mazeretleri sebebiyle orucunu bozabilirler. Ama bu oruçlar birebir kaza orucu olarak yerine getirilir. Bunun dışında kişi bilerek yani kasten bir şey yiyip içerse, orucu bozulduğu gibi aynı zamanda kefaret ödemesi gerekir. Bu da iki ay üst üste oruç tutmak şeklinde yerine getirilir” dedi.
‘KOVİD-19 AŞISI
ORUCU BOZMAZ’
Birçok bireyin Ramazan ayı içerisinde ilaç kullanıp kullanamayacağına karar verememesi üzerine açıklamalarda bulunan İl Müftüsü Hasan Hüseyin Güller,“Diyanet İşleri Başkanlığımızın vermiş olduğu fetvaya göre astım hastalarının kullandığı spreyler orucu bozmuyor. Bu hastalarımız oruçken spreylerini kullanmaya devam edebilirler. Göz damlası, burun spreyi, kulak damlası mideye inecek kadar aşırıya kaçmadığı sürece oruca herhangi bir zarar vermez. Kalp hastalarının kullandığı dilaltı haplar, gıda takviyesi içermediği için veya vücuda ekstra bir sıvı uygulamadığı için orucu bozmayacağı yönünde fetva verilmiştir. İğne ve serumlarda da herhangi bir gıda takviyesi söz konusu değilse sadece tedavi amaçla uygulanıyorsa bunlarda orucu bozmaz. Mesela şeker hastalarının insülin kullanması da orucu bozmaz. Gıda takviyeli iğneler ve serumlar kana karışıp sindirim sistemine etki etmesi orucun bozulmasına sebep olur. Şifa bulmak maksadıyla bozulma durumu yaşayan bireyler oruçlarını kaza ederler. Birçok vatandaşımızın merak ettiği diğer konu ise Kovid 19 aşısı oldu.  Kovid-19 aşısında herhangi bir gıda takviyesi olmadığı için orucu bozmamaktadır” şeklinde konuştu.
‘CAMİLERİMİZ RAMAZAN’DA
 5 VAKİT İBADETE AÇIK’
Aksaray İl Müftülüğü olarak Ramazan ayı çalışmaları başlattıklarını ifade eden Güller , “ Zorlu bir pandemi sürecinin içerisindeyiz. Geçen yıl camilerimiz maalesef toplu ibadete kapatılmıştı, cemaat ile birlikte namaz kılamıyorduk ama bu yıl mevcut alınan tedbirlere riayet etmek şartıyla camilerimiz beş vakit ibadete açık olacaktır. Sokağa çıkma kısıtlamalarına dikkat ederek, yaş gruplarının sokağa çıkma kısıtlamalarına da dikkat ederek cemaatimizin camilerimize gelmesinde herhangi bir engel yoktur. Bizler kurum olarak camilerimizde gerekli tedbirleri alıyoruz. Girişlerde, maske ve dezenfektanlarımız bulunuyor. Camilerimizde kalabalığa sebebiyet verecek ortamlara izin vermiyoruz” diye konuştu.
‘KAMPANYA BAŞLATACAĞIZ’
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Ramazan ayı içerisinde birçok çalışması olacağını aktaran Güller; Ramazanın başlamasıyla birlikte ‘ Zekât ve Fitre’ ile ilgili çalışmalarımız olacak. Diyanet İşleri Başkanlığımız ve Türkiye Diyanet Vakfı geçtiğimiz dönemlerde de bu tarz çalışmaları yapıyordu ama bu yıl Türkiye Diyanet Vakfı bünyesinde özel olarak ‘Zekât Daire Başkanlığı’ adı altında bir daire başkanlığı kuruldu. Bu başkanlık zekât ve fitre konusunda birçok işlem gerçekleştirecek. Türkiye Diyanet Vakfı, gerek yurtiçi gerek yurtdışında birçok din kardeşimize zekâtlarımızı ulaştıran bir kurum. Bizlerde Aksaray İl Müftülüğü olarak Aksaray’ımızda geçen yıllardan farklı olarak bir zekât ve fitre kampanyası başlatacağız. Topladığımız bu zekât ve fitreler süresi içerisinde ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ulaştırılacaktır. Bu noktada biz kurum olarak cami hocalarımız ve kuran kursu eğitmenlerimizden bilgi alıyoruz. Mahallenizde, sokağınızda ihtiyaç sahipleri var mı? diye soruyoruz. Bu kişileri listeleyerek Aksaray Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na iletiyoruz. Bu kişilerin yoksul olduğu bilgisinin geldiğini belirterek teyit etmelerini istiyoruz. Onlarda gerekli incelemeleri yapıyorlar ve onaylanan kişilere topladığımız zekât ve fitreleri kendilerine bizzat teslim ediyoruz. Bünyemizde toplanan bütün yardımlar en ufak parçasına ve kuruşu kuruşuna ihtiyaç sahiplerine ulaşmaktadır” ifadelerini kullandı.
Sözlerine geçmiş günlerde İdlib için başlatılan kampanyaya Aksaray halkının büyük bir teveccüh gösterdiğini belirterek devam eden Güller, “ Kampanya kapsamında maddi boyutu 1 buçuk milyon lirayı aşan yardım miktarını kuruşu kuruşuna İdlib’te ki ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ulaştırdık. Ben bu konuda hem Aksaraylılara hem de projemize destek veren Valimiz Hamza Aydoğdu’ya, Aksaray Belediye Başkanımız Evren Dinçer’e ve Sivil Toplum Kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. Ramazan ayı içerisinde de böyle bir kampanya oluşturacağız. Halkımızın fitre ve sadakalarını müftülüğümüze, diyanet vakfımıza teslim etmeye davet ediyorum. Şükürler olsun ki bir Ramazana daha erişmenin mutluluğunu heyecanını yaşıyoruz. Tüm Müslüman âleminin ve gönül dostlarının Ramazan ayı mübarek olsun” diye konuştu. Foto-Haber: Erdi ULUKAYA

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı