18’inci Önder İmam Hatipliler Kurultayı Aksaray’da gerçekleşti

18’inci Önder İmam Hatipliler Kurultayı Aksaray’da gerçekleşti

Önder İmam Hatipliler Derneği 18’inci İmam Hatipliler Kurultayı Aksaray Üniversitesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
Kurultaya Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı İhsan Selim Baydaş, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Mishab Demircan, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Fatih Aydın, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, daire müdürleri, STK başkanları ve 81 ilden gelen imam hatipliler derneği üyeleri katıldı.
 Kurultayda konuşma yapan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, adalet ve merhamet konularının altını çizerek , “Bizi biz yapan değerlerin başında adaletin ve merhametin geldiği hepimizce malumdur. Bu 2 değer birbirini adeta tamamlar. Merhametsiz, adalet olmayacağı gibi adaletsiz merhamette olmaz. Adalet ve merhamet, yeri ve göğü ayakta tutan temel bir sütundur. Bugün dünyanın dört bir yanında yaşanan zulümlerin temel sebebinin de adaletin küresel anlamda da olmadığının bir sonucudur. Bu konu sadece hukukta değil; sanatta, edebiyatta, kültürde her alanda adalet ve merhamet bir temel kavram olarak hep gündemde kalmış. Elbette soyut gibi görünen resimlerden bazen daha gerçek somut bir tablo ortaya çıkabiliyor. Bu noktada hukukun yazılı kurallar kadar merhamet, vicdan, empati gibi insani değerler de adalet için çok büyük önem kazanıyor. Adaleti sadece duruşma salonlarına, adliye koridorlarına değil aynı zamanda hayatın her alanına ait bir değer olduğunu unutmamalıyız. Bu değeri her an her yerde gözetmeliyiz" dedi. 
 
“ADALETİN HÜKÜM OLDUĞU YERDE YAŞAYAN ADALETİ DE YAŞATIR”

Gül, adaletin, sadece duruşma salonlarında ve adliye koridorlarında değil; aynı zamanda hayatın her alanına ait bir değer olduğunun unutulmaması gerektiğini ifade ederek, “ Bu değeri her an, her yerde gözetmeliyiz. Adalet ve merhameti doğuştan itibaren hayatın her alanında yaşayan, korunan, kutsanan bir değer olarak korursak, adaletin hüküm olduğu yerde yaşayan adaleti de yaşatır. Bu iklimi gerek aile gerek sosyal münasebetlerde, sokakta, mahallede, çarşıda, sanatta, kültürde, ticarette, siyasette, iş hayatında her yerde adaleti en tepeye alırsak orada adalet tecelli etmiş olur” diye konuştu.

“ÖTEKİLEŞTİRİLMEYEN BİR TÜRKİYE’Yİ İNŞA ETTİK”

 Darbe ve vesayet dönemlerini geçmişten örneklerle aktaran Gül, “Bu topluluğu hiçbir darbe girişi, hiçbir zihniyet asla ama asla yıkamadı, yere seremedi. Çünkü bizler hak ve adalet için çalıştık. Dürüstlükle çalıştık. O yüzde hiçbir darbe bizi yere seremedi. Haksız, kirli ve zalim alçakça yaşayışlar için yola çıkanları hali ortadadır. 28 Şubat döneminde, bu darbe girişiminde, bu cuntacı, vesayetçi anlayış döneminde de yine evlatlarımıza yapılanlar hala zihnimiz unutmamıştır. Milletin seçtiği hükümeti vesayetle, zorbalıkla düşürdüler. İmam Hatip Ortaokullarını kapattılar. Kat sayı zulmüyle milli gençliğin önünü kesmeye çalıştılar. Kur'an kurslarını işlevsiz hale getirmek istediler. Milletin oylarıyla birinci parti olan Refah Partisi'ni kapattılar. Erbakan hocamıza siyasi yasaklar koydular. Vakıflar, dernekler üzerinde her türlü baskıları kurdular. Dönemin yargısını zulme alet ettiler. Brifinglerle selam duran yargıyı inşa ettiler. Başörtü yasağını gerici bir uygulamayı bu ülkeye yaşatmak istediler. Kısacası bu toplumu bir korku toplumu haline getirdiler. Türkiye 21. yüzyıla böyle girdi. Bir yıl sürecek dediler ama millet 3 Kasım 2002’de vaziyete el koydu, söz milletin dedi, irade benim dedi, bu vesayet zihniyetine dersini verdi. O günde itibaren bu vesayetçi anlayışa karşı milletin iradesi hakim olacak diyen milletin adamın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde vesayetin karşısında, millet iradesinin inşası için çok önemli adımlar atıldı, bunda sonra da atılmaya devam edilecek. İmam hatip orta kısımlarını yeniden açtık. Kat sayı zulmüne son verdik. Başörtüsünün önündeki engelleri ortadan kaldırdık. Kimsenin inancından, kılık kıyafetinden dolayı ötekileştirilmediği, farklı bir muameleye tabi tutulmadığı işleri, eylemleri ve mevzuatı bu anlamda hayata geçirdik. Bu milletin her ferdinin neye inanırsa, nasıl yaşarsa, ne şekilde giyinirse giyinsin birinci sınıf vatandaş olduğu, ötekileştirilmediği bir Türkiye’yi inşa ettik. Birileri statükodan memnun olur. Neden?  Statüko onların mesleğidir, statüko onların ekmek kapısıdır ama statüko ile de mücadele edeceğiz, reformlarımızı bu milletin lehine geliştireceğiz. Bu hepimizin üzerine düşen görevdir. Statüko beyaz Torosları sever, statüko faili meçhulleri sever ama biz statükoyu beyaz Torosları siyah Audilere, faili meçhulleri 2023'lere taşımak isteyen zihniyetle mücadele edeceğiz, reformları sürdüreceğiz, yeni anayasayı milletimizle beraber yapacağız” şeklinde konuştu.
‘BASKILARI AŞARAK
 BUGÜNLERE GELDİK’
Kurultaya 'Küresel Kaostan Çıkış için Adalet ve Merhamet' adlı konferans konuşmacısı olarak katılan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş adalet ve merhametin önemini vurguladı.
Kurtulmuş,  yaptığı konuşmada, burada ortaya çıkacak fikirlerin imam hatip hareketinin daha da gelişmesine ve güçlenmesine katkıda bulunacağına inandığını söyledi. İmam hatip okullarının bugünlere gelmesinde emeği olanlara teşekkür eden Kurtulmuş, imam hatip liselerinin Türkiye'de başarı kazanmış önemli toplumsal projelerden birisi olduğunu ifade etti.
Konferans konuşmasına geçmişte imam hatiplerde yaşanan sıkıntılardan bahsederek başlayan Kurtulmuş, “Türkiye’de zaman zaman imam hatip okulları üzerinde baskılar oldu. Çok şükür bunların hepsini aşarak geldik. Kat sayı meselesini hallettik. Türkiye’de başörtüleri ile imam hatip liselerine giremeyen öğrenci meselesini hallettik. Bir tane imam hatiplinin herhangi bir bürokrasiye gelmesi mümkün değil iken bugün Allah’a çok şükür imam hatipli birisi Türkiye’nin Cumhurbaşkanı oldu. Bu ihlaslı çalışmaların bir sonucudur. Allah’a çok şükür başörtüsü konusunda da tüm kapılar açıldı. Şimdi her yerde, üniversitelerde, mahkemelerde, hakim olarak, savcı olarak, poliste. Biz bu ülkede başörtülü, başı açık, şu görüşten, bu görüşten, şu hayat tarzını benimseyen, bu hayat tarzını benimseyen bütün vatandaşlarımızın eşit ve özgür vatandaşlar olarak geleceğin Türkiye’sini kucaklayacağını ve canla başla gayretle bu yolda yürüyeceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı. Foto-Haber: Erdi ULUKAYA

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı