​2021 yılında 102 bin ağacın kesilmesi önlendi

​2021 yılında 102 bin ağacın kesilmesi önlendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın başlattığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Aksaray Belediyesi tarafından yürütülen ‘Sıfır Atık Projesi’ başarılı bir şekilde sürdürülüyor.

Aksaray Belediyesi’nin ambalaj atıklarının toplanması ve ayrıştırılması için kent merkezinde 15 noktaya yerleştirdiği atık getirme noktaları ve geri dönüşüm kutularına, vatandaşlar duyarlı yaklaşım sergiliyor.


Şehrin yoğun olarak kullanılan bölgelerine yerleştirilen atık getirme noktaları ve geri dönüşüm kutularında cam, plastik, kâğıt karton, atık yağ, pil, elektrik elektronik ve metal atıkların ayrı ayrı toplanacağı bölmeler bulunuyor.  Belirli periyotlarla toplanan atıklar ambalaj toplama, ayırma merkezine getirilerek ekonomiye tekrar kazandırılıyor. 2021 yılında 6 milyon 122 bin kilo kâğıt karton toplanarak ekonomiye kazandırıldı. Aksaray Belediyesinin bu çalışması ile yüzde 40 enerji tasarrufu sağlandı. 1 milyon 62 bin kilo sera gazının doğaya zarar vermesinin önüne geçilmiş oldu. 24 milyon 600 bin kWh enerji elde edilirken 102 bin ağaç kesilmekten kurtarıldı.

Kent genelinde ‘Sıfır Atık’ projesinin etki alanının her geçen gün arttığına dikkat çeken Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, “Sürekli değişen ve gelişen dünya konjonktüründe sürdürebilir kalkınmanın çevre ve atık yönetimiyle mümkün hale gelmiştir. Bizlerde ‘Sıfır Atık’ projesiyle hem şehrimizin hem de ülkemizin ekonomisine katkı sağlıyoruz. Gelecek kuşaklara temiz ve ferah bir çevre bırakmak için toplum olarak sıfır atık kültürünün yaygınlaştıracak projelerimizi hayata geçiriyoruz. Vatandaşlarımızın duyarlılığından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.  (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı