2021 yılında 4 bin 503 ton plastik atık geri dönüşüme kazandırdı

2021 yılında 4 bin 503 ton plastik  atık geri dönüşüme kazandırdı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan ‘Sıfır Atık Projesi’ne Aksaray Belediyesi büyük destek veriyor.

Proje kapsamında 2021 yılında Aksaray’da 4 bin 503 ton plastik atık geri dönüşüme kazandırıldı.   Ortaya çıkan atıkların geri dönüşüme kazandırılması hedefleniyor. Çünkü geri dönüşüm sayesinde hem doğa korunuyor hem de israfın önüne geçiliyor. Bu doğrultuda çalışmalarını yoğunlaştıran belediye ekipleri, 2021 yılı boyunca kâğıt, metal, plastik, cam, pil, yağ ve tekstil türlerinde atıkların geri dönüşümünü sağladı.

Plastik atıklar 100 yıllar boyunca yok olmuyor, 1 litre atık yağ 1 milyon litre suyu kirletiyor, atık piller ise toprağı ve suyu zehirliyor. Aksaray Belediyesi, tüm bunların önüne geçmek amacıyla, 2021 yılında 6 bin 122 ton kâğıt, 4 bin 503 ton plastik,  1 bin 455 ton metali ve 8 bin 400 litre atık yağ ve 2000 kilogram atık pili geri dönüşüme kazandırdı.

ATIK AYRIŞTIRMA VE AYIRMA TESİSİ KURULDU

Aksaray’ın kalabalık bir nüfusa ve yoğun üretim faaliyetlerine sahip olması, yüksek miktarda atığın ortaya çıkmasına yol açıyor. Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer talimatları ile atıkların doğru değerlendirilmesi amacıyla atık ayrıştırma merkezi (TAT) kuruldu.

‘GELECEK NESİLLERE YAŞANABİLİR BİR DÜNYA BIRAKMALIYIZ’

"Sıfır Atık" projesinin uygulanmasında herkese büyük sorumluluk düştüğünü belirten, Dinçer,“  Sıfır Atık kavramının daha net anlaşılması ve atık bilincinin şehrimizde yaygınlaşması için çalışıyoruz. Aksaray’da geri dönüştürülebilir veya yenilenebilir malzemeler kullanılmasını sağlamak istiyoruz. Her atık çöp değildir! Bu bilinçle evdeki atıkları cinsine göre ayırıp geri dönüşüm araçlarına bırakabilir ya da atık kumbaralarımıza atabilirsiniz. Bizim için atıkların ayrıştırılması da büyük önem arz ediyor. Bu çerçevede biz de artık evlerden dönüştürülebilir atıkları topluyoruz. Gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak hepimizin görevidir” dedi. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
ev yemekleri simit cafe flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası