234 kadın mikro kredi ile kendi işini kurdu

234 kadın mikro kredi  ile kendi işini kurdu

Aksaray Mikro Kredi Şube Müdürlüğü tarafından 2020 yılında 234 mikro kredi kullanan kadın kendi işinin patronu oldu.
Aksaray Valiliği ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) bünyesinde yürütülen Türkiye Grameen Mikrofinans Programı ile TİSVA Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül önderliğinde, finansal sıkıntının azaltılması ve Aksaray’ın da arasında yer aldığı Türkiye’de küçük bir sermayeye ulaşmasını sağlamak amacıyla mikrokredi faaliyeti gerçekleştiriliyor.
Mikrokredi faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulunan İç Anadolu Bölge Müdürü İsmail Çetintaş, “Aksaray’da 2010 yılından bu yana kadınlara kredi desteğimiz sürüyor. Kasım ayı sonu itibari ile bin 200 dar gelirli kadına ulaşılmış olup, şu anda aktif olarak kredi kullanan 234 mikro girişimci kadın bulunmaktadır. Verilen kredilerin geri dönüş oranına baktığımızda yüzde 100’lük bir başarı görülmektedir. Aldıkları kredi desteği ile üreten kadınların sosyalleşmesinde ve ülke, ev ekonomisine katkı sağlamaya ve de bireysel ihtiyaçlarını karşılamaya başladı. İlk olarak aldıkları bin TL ‘lik krediyi sermaye olarak kullanıp yıldan yıla katlanarak artan krediler sayesinde de işlerini büyüten girişimci kadınlar; hayvancılık, el işi, takı tasarım, bağ bahçe, yöresel ürünler, tarım, kuaför, terzi ve lokanta gibi mesleki alanlarda faaliyet gösteriyor” dedi.
‘MİKROKREDİ ALAN MİKRO GİRİŞİMCİLER
İÇİN TEMİNAT VE KEFALET İSTENMİYOR’
Mikro kredi başvuru hakkında da bilgiler veren Çetintaş, “Mikro kredi sisteminde 5 kişilik grup dinamiği uygulanmakta olup, kişinin beyanı dışında evrak istenmemektedir. Mikro kredi alan mikro girişimciler için teminat ve kefalet istenmemekte, icra ve mahkemeye asla müracaat edilmemektedir. Mikrokredi uygulamasında, hiçbir varlığı olmayan bir iş yapma fikri olan dar gelirli kadınlar, kredi almada diğerlerine göre daima önceliklidir. Kredinin bir insan hakkı olması mikro kredinin temel felsefesidir. Ticari bankalar teminat ve kefalete yani sağlanan güvenceye göre kredi verirken, mikrokredi programı ise insana kredi verilmesini esas almaktadır. Ticari bankalardan kredi alırken, ne kadar fazla teminatınız varsa, o kadar fazla kredi alırsınız. Mikrokredi de ise, ‘ne kadar aza sahipsen, o kadar fazla önceliğin vardır’ anlayışı hâkimdir” dedi.
‘FON DESTEĞİ GELİRSE 100
 KADINA DAHA KREDİ VERECEĞİZ’
Çetintaş, “Salgın sürecinde mikrokredinin destek kredisi, bankaların yapılandırma mantığı yerine mevcut kredilerine ek olarak verilmiştir. Bu sayede işleri azalan veya hiç iş yapamayan dar gelirli kadınların bir nebzede olsa ayakta kalmalarına yardımcı olunmuştur. Koronavirüs salgınından etkilenen mikro girişimcilere ‘İyilik İçin Sosyal İşletme’ sloganıyla hareket ederek dar gelirli kadınların temizlik ürünlerini uygun maliyetlerle tedarik etmelerine aracı olmuştur. Dar gelirli kadınlar bu ürünleri en az yüzde 60 kârla satış yaparak hem aile bütçelerine hem de Türkiye ekonomisine katkı sağlamıştır. Aksaray Mikro finans Şubesinde halen kredi almayı bekleyen 100 dar gelirli kadın kendi işini kurmak veya geliştirmek için 150 bin TL mikro kredi almayı beklemektedir. Fon desteğinin artması durumunda bir iş fikri olan kadınlara ulaşılması öngörülmektedir” diye konuştu. Foto-Haber: Ali FURAT

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı