28 Şubat 22. Yıl dönümünde kınandı

28 Şubat 22. Yıl dönümünde kınandı

Türkiye'nin siyasi tarihine kara bir leke olarak geçen 28 Şubat ‘Post Modern Darbe’nin 22. yıldönümü, Aksaray’da düzenlenen programda sivil toplum kuruluşları, siyasiler ve vatandaşlar tarafından kınanandı.

Programa, Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu, AK Parti Aksaray Belediye Başkan Adayı Evren Dinçer, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, ÖNDER İl Başkanı Kuddusi Bakar ve vatandaşlar katıldı.
28 ŞUBAT MİLLETE KARŞI YAPILMIŞTIR
Milletvekili Cengiz Aydoğdu da, "28 Şubat’ta çok büyük bir şeye cüret edildi. Bir şey başarılamadı ve yapılamadı ama Türk milletinin kalbi kırıldı. Milletin kalbinde yaşattığı ve bizi bu topraklarda tutunmamızı sağlayan temel değerler eleştiri konusu yapıldı. 28 Şubat istinası bir durumdur. 28 Şubat millete karşı yapılmıştır." şeklinde konuştu.
AK Parti Aksaray İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, “Türkiye Cumhuriyeti, 28 Şubat 1997 tarihinde ‘Demokrasiye Balans Ayarı’ bahanesiyle karanlık bir sürecin içerisine itilmiştir. ‘Post Modern Darbe’nin yıl dönümünde demokrasiye yönelik tüm müdahalelerin bir insanlık suçu olduğunu haykırmak için bugün bir aradayız. Yıllar önce bugün, demokrasiyi bir türlü hazmedemeyen vesayet odakları, yetkilerinin dışında devlet gücünü kullanarak, millet iradesiyle seçilen siyasi iradeye müdahale etme girişiminde bulunmuşlardır. Tanklardan aldıkları güçle devirlerinin 1000 yıl süreceği rüyasını görenler, birliğimizi ve bütünlüğümüzü gasp etmeye teşebbüs etmiş; ancak bu devletin gerçek sahibi olan milletimizin iradesine vurulmaya çalışılan pranga Allah’ın izniyle 10 yıl sürmeden tarihin derinliklerinde kaybolup gitmiştir. İrtica kılıfıyla vatandaşların düşünce ve inanç özgürlüğünü zapturapt altına almaya yönelik gerçekleştirilen post modern darbe sonrası; siyasi, idari, hukuki, ekonomik ve toplumsal alanlarda yaşanan dönüşümler onarılması güç değişimlere neden olmuştur. Darbeciler 28 Şubat’ta meşru bir iktidara karşı tıpkı 12 Eylül’de olduğu gibi gayrimeşru bir müdahalede bulundular. Bürokraside yer alan üst düzey yöneticilere haksız ve hukuksuz operasyonlar yapılarak sindirme politikası izlediler. Siyaseti bir araç olarak kullanarak toplumsal düzeni, özgürlükler ve demokrasi üzerine değil korku ve dayatmalar üzerine kurdular. Ülkemizi hukuk devleti olmaktan çıkarıp ideolojik zulümleriyle insanları değerlerine, inançlarına, kültürüne göre bölerek kategorize ettiler. Demokrasi faciası yaşanan Türkiye’de dini inançları gerekçesiyle eğitim ve çalışma hakları başta olmak üzere sosyal ve ekonomik haklarından yoksun bırakılan bir nesil toplumsal hayatın dışına çıkartıldı. İnançlarının yükümlülüğünü yerine getiren başörtülü kadınlarımız bu nedenle bedel ödedi, çok acılar çekti. Bugün gözyaşları dindi yaralar kapandı ancak izleri asla silinmedi.
O gün hakları zorla elinden alınanlar, siyaset yapması engellenenler, başörtüsü nedeniyle eğitim hakkından edilenler bugün TBMM’de milletimize hakkıyla hizmet etmektedir.
Siyaset sahnesinden silinmesi için okuduğu şiir gerekçe gösterilerek ‘muhtar’ olmasına dahi tahammül edilemeyen Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bugün milli iradeden aldığı güç ve inançla, vesayetçilerden, zulmedenlerden ve darbecilerden hukuk yoluyla hesap sormaktadır. Aziz milletimiz 15 Temmuz alçak darbe girişiminde demokrasi destanı yazarak Anadolu topraklarında darbeler tarihine nokta koymuştur.
AK Parti iktidarıyla birlikte kırılan vesayet sistemi sonucunda böyle meş’um günlerin yaşanmaması için millet olarak hep birlikte omuz omuza mücadele etmeye devam edeceğiz. Darbeci zihniyeti tarihin karanlık sayfalarına gömen hükümetimiz ve milletimiz sayesinde artık hiç kimse devletin gücünü kullanarak milli iradeye kast etmeyi aklının ucundan bile geçiremez. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde vesayet odaklarına ve darbeci zihniyete karşı AK Parti olarak kararlı tavrımızdan ödün vermedik, vermeyeceğiz.”dedi.
28 ŞUBAT POST MODERN DARBESİNİN
MAĞDURİYETLERİNE SON VERİLMELİ
15 Temmuz Milli İrade meydanında düzenlenen etkinlikte konuşan ÖNDER Başkanı Kuddusi Bakar, “Bin yıl sürecek denilen 28 Şubat darbesinin mağduriyetlerine son verilmeli, 28 Şubat’ı anımsatan uygulamalar bitirilmeli, Hala cezaevinde bulunan yüzlerce 28 Şubat mağduru serbest bırakılmalı Cezaevlerinde yatan tüm mazlumlar bir an önce adaletle yargılanmalıdır. Hamile kadınlar, bebekli anneler, hasta ve yaşlılar tutuksuz yargılanmalı. Ve suçsuzluğu gün gibi açık olan Müslüman kardeşlerimiz bir an evvel tahliye olmalıdır.”dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon