32 yıldır baba mesleğini sürdürüyor

32 yıldır baba mesleğini sürdürüyor


Aksaray’da yaşayan Namık Sarıdağ  (47), 1988’li yıllarda babasının yanında öğrendiği saat tamirciliği mesleğini eski sanayi caddesinde yaşatmaya çalışıyor.
Sarıdağ, saat tamirciliğinin teknolojinin gelişmesi ile beraber yok olmaya yüz tutmuş mesleklerden biri olduğunu söyledi. İki çocuk babası Namık Sarıdağ, çıraklık dönemiyle beraber 32 yıldır mesleğin içerisinde oluğunun belirterek, "Babam ben çocukken saat tamiri yapardı. Bizi bu meslekten kazandığı parayla büyüttü. Ben de saatçilik mesleğine babamın destekleriyle girdim. İlkokuldan beri babamın yanına gidip gelerek saatçilik mesleğini öğrendim. Çıraklığım da dâhil olmak üzere yaklaşık 32 yıldır bu mesleğin içerisindeyim. Yetiştirecek eleman bulamayınca, bende bu mesleği eşim Fatma Sarıdağ’a da öğrettim. Bu meslekten kazandığım parayla iki çocuğumu okuttum ve büyüttüm” dedi.
‘ÜRETİM DEĞİLDE
TÜKETİM TOPLUMU OLDUK’
İşlerin eskiye oranla çok düştüğünü ifade eden Namık Sarıdağ , "Saat tamiri ve satışı azalınca, bende işleri çevirmek için telefon aksesuarı satışı ile tamir işine girdim. Bu sayede dükkânımın çarklarını döndürüyorum.  Çin malları, sadece saatçilik değil, tüm meslekler için bir sektedir. Ucuzluk insanları cezbediyor. Bu yüzden de, ucuz ama kalitesiz ürünler piyasaya sürülüyor. Türk toplumu, eskisi gibi üretim toplumu değil, artık biz bir tüketim toplumu olduk. Bundan dolayı,bu gibi meslekler tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor" diye konuştu.
‘GENÇLER BEDEN GÜCÜ
 İSTEMEYEN İŞİ SEÇİYOR’
Gençlerin saat tamirciliğine ilgisinin bulunmadığını anlatan Namık Sarıdağ , “İnsanlar, geleceklerini garanti altına almayan mesleklerde çalışmak istemezler. Gençlerin bu meslekte çalışmamaların nedeni; eski dönemlerde olduğu gibi zanaata yatkın olmamalarıdır. Gençler, zor işlere adapte olamıyorlar, genelde rahat ve kolay meslekleri öğrenmeyi tercih ediyor. Kısacası, basit ve beden gücü istemeyen işlerden para kazanıyorlar. Bu yüzden bende saat tamircilik mesleğini eşime öğrettim. İşlerin yoğun olduğunda bana yardıma geliyor” ifadelerini kullandı. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı