45 yıllık terzi, mesleğini aşkla sürdürüyor

45 yıllık terzi, mesleğini aşkla sürdürüyor

Aksaray’da 45 yıldır terzilik yapan 61 yaşındaki Bestami Sevindi, hazır giyim sektörünün hızla ilerlemesine rağmen mesleğini sürdürüyor.
Aksaray’da abisinin yanında 16 yaşında öğrendiği mesleğini devam ettiren Sevindi, her sabah açtığı iş yerinde müşterilerin getirdiği elbiselerin tamirini yapıp, siparişini aldığı giysileri dikiyor. Sevindi 1976'te terziliğe başladığını, 1983'te ise kendi iş yerini açtığını söyledi.
“TERZİLİK MESLEĞİ HEM TÜRKİYE’DE HEMDE AVRUPA’DA GEÇERLİ BİR MESLEK”
Terziliğin güzel ve zevkli bir meslek olduğunu aktaran Sevindi, mesleğini severek yaptığını belirterek, sözlerine şöyle devam etti: " Bu işi sevmesek mümkün değil yapamayız. Gücümüzün yettiği kadar mesleğimizi yapmaya devam edeceğim. Meslekte 37 yılda yaklaşık 20 usta yetiştirdim. Şu anda yetiştirdiğim elamanların birçoğu Avrupa ülkelerine gitti. Bu meslek hem Türkiye’de hem de Avrupa’da geçerli bir meslek. Şehrimizde birçok terzi tek başına çalışırken, biz burada 3 kişi çalışmanın mutluluğunu yaşıyoruz. “dedi.
“BU MESLEKTE KİŞİLİK, USTALIK VE TERBİYE LAZIM”
Terzilik mesleğinin dikkat ve titizlik isteyen bir meslek olduğunu belirten Sevindi , "Mesleğini severek yapacaksın. Sıfır hata ile yapmaya çalışacaksın. Çünkü müşterinin sana geri dönüşümü olumlu olduğu zaman ayakta durursun. Bu durum arkadaşlarına ve çevrene de sirayet eder. Bu meslekte kişilik, ustalık ve terbiye lazım. Müşteriye karşı güler yüzle ve tatlı dille davranmalısın. Bunların hepsinin bir arada olması lazım. Biri olup da diğerleri olmazsa olmaz. Ben bu sayede 45 yıldır sanatımı sürdürüyorum. Pandemi dönemi olmasına rağmen ceket, pantolon, takım elbise ve tamirat işlerimiz sürüyor. Şükür işlerimiz iyi durumda diye konuştu.” Foto-Haber: Ali FURAT

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı