‘500'e yakın çiftçimiz de hibe tohumdan faydalanmak istiyor’

‘500

Aksaray Milletvekili Ayhan Erel Aksaray’da çifçtilerin yaşadığı mağduriyeti Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM)dile getirdi.
Milletvekili Erel yapmış olduğu konuşmada “Tarım, Orman Bakanlığı Korona virüs dolayısıyla tarımsal üretimin kesintiye uğramaması için 21 ilde tohumların yüzde 75'inin hibe edileceğini söyledi. Çiftçilerimiz adına teşekkür ediyorum. Ancak Aksaray'da 140 çiftçinin bundan faydalanacağı bildirilmekte. Oysa 500'e yakın çiftçimiz de hibe tohumdan faydalanmak istiyor. Madem üretimi artırmak istiyoruz, talep eden çiftçilerimizin tamamının talebinin karşılanması gerekmektedir. Ayrıca sebze üretimi için de fide hibe etmenin yolları araştırılmalı ve üreticilere fide hibe edilmelidir. Hibe tohumun yanında mazot, gübre, sulamada kullanılan elektrik, ilaç girdilerinde de çiftçinin lehine indirim yapılmalı” dedi. 
‘YEM FİYATLARINDA YÜZDE 20 ARTIŞ’
Ayhan Erel, yem fiyatlarına yapılan zamlarını da dile getirerek Tarım Bakanına seslendi ve yaşanan mağduriyetin çözüme kavuşmasını istedi. Milletvekili Erel yapmış olduğu konuşmada “Ülke olarak çok zor bir süreçten geçtiğimizi hepimiz biliyoruz, görüyoruz ve hep birlikte yaşıyoruz. Bu sürecin ne kadar devam edeceğini net olarak kimse bilmiyor. Temennimiz en kısa sürede sona ermesidir. Son günlerde yaşanan bu sıkıntılı süreçte, vatandaşımızı aç bırakmamak için çiftçilerimiz üretmeye, çalışmaya zor şartlarda devam etmektedirler. Zaten zor şartlar içerisinde üretim yapmakta iken maalesef, yem zamlarından dolayı belleri bükülmüştür. Dünyada ve ülkemizde petrol fiyatları, mazot fiyatları düşmüş, nakliye maliyetleri azalmıştır. Üreticilerimiz de bu bağlamda yem fiyatlarının düşmesini beklerken, yem fiyatlarında azalma olmasını beklerken maalesef, anlam verilmeyen bir şekilde yem fiyatlarında fahiş miktarda artışlar meydana gelmektedir. Bu artışın nedenlerini köylülerimiz, çiftçilerimiz, hayvan besleyicilerimiz maalesef, henüz çözememişlerdir. 78 lira 25 kuruş olan yem fiyatları, yirmi gün içinde 85 lira 25 kuruş olmuştur. Ülkemizde Korona virüsünü yaşadığımız günden bu yana yem fiyatlarında yaklaşık yüzde 20 artış meydana gelmiştir. Üreticilerimiz bu son yem zamlarıyla birlikte ne yapacaklarını, hayvanlarına nasıl yem alacaklarını kara kara düşünmeye başlamışlardır. Buradan Tarım Bakanımıza sesleniyorum: Üreticilerimizin bu mağduriyetlerinin önüne geçmek için gerekli önlemleri alınız, yoksa Allah muhafaza kıtlık kapımızı çalmak üzere” dedi. (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı