57 Üniversiteden eserler sergilendi

57 Üniversiteden eserler sergilendi

KADINLAR GÜNÜNE ÖZEL İKİ SERGİ AÇILDI
 Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Konferans Salonu Fuaye Alanında iki önemli serginin açılışı gerçekleştirildi.
AKSARAY YÖRESİNE AİT OLAN
DOKUMA ÖRNEKLERİ İLGİ GÖRDÜ
“İlmekler ve Emekler” isimli kişisel dokuma sergisini beğeniye sunan Güzelyurt Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Semra Kılıç Karatay, Aksaray yöresine ait dokuma kültürünün detaylarına yer verdiği çalışmasında, hem sanat, hem de emek vurgusunun ön planda olduğunu söyledi. Aksaray’ı ve ASÜ’yü ön planda tutmak adına temayı yöresel motiflerden seçtiklerine dikkat çeken Semra Kılıç Karatay, “Aksaray’ın farklı yörelerindeki dokuma kültürünü harmanladık. Bu sergi bir yanıyla sanat boyutuna vurgu yaparken, diğer yanıyla da emek vurgusunda bulunuyor” dedi.
YURT UÇU YURT DIŞI
KATILIM YOĞUN OLDU
Geleneksel Türk El Sanatları Uygulama ve Araştırma Merkezi (GETSAM) tarafından açılan “Nisa” isimli Uluslararası Karma Sergi de ise resim, heykel ve grafik çalışmaları yer aldı. GETSAM Müdürü Öğretim Görevlisi Fatma Küçük, “nisa” ifadesinin Kur’an’ı-ı Kerim’de de yer aldığını ve “kadın” anlamına geldiğini belirterek, “Kadınlar Günü münasebetiyle sergimize Nisa ismini verdik. Yurtiçi ve yurtdışında bulunan toplam 57 farklı üniversiteden akademisyen ve sanatçının eserleri bu sergide yer alıyor. Gelenekli ve modern sanat eserlerinden oluşan sergimizle hem şehrimize, hem de Üniversitemize katkı sunmaya çalışıyoruz” dedi.
SANAT, İÇ DÜNYAMIZI
GELİŞTİREN EN ÖNEMLİ ALAN
Her iki sergiyi de gezen ve çalışmalar hakkında akademisyenlerden bilgiler alan ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, sanatın, bir toplumun iç dünyasını geliştiren en önemli alan olduğunu belirtti. Nezaket, zarafet, estetik, saygı ve sevgi gibi değerlerin, bu sergiler aracılığıyla neşvünema bulabildiğine vurgu yapan Şahin, “Sergilerin, bu gibi değerlerin öne çıkması adına son derece anlamlı olduğu kanaatineyiz. Ayrıca Kadınlar Günü’ne dair vurgu da son derece anlamlı. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.
Sergileri akademisyenler, öğrenciler ve şehirden gelen davetliler ilgiyle takip etti. (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon