66 yıldır bakırcılık yapıyor

66 yıldır bakırcılık yapıyor

Aksaray’da bakırcı ustası Çapan Yöndemli,  66 yıldır bakırcılık mesleğini ayakta tutmaya çalışıyor. Çırak bulamamaktan dert yanan Yöndemli , "Mesleklere hiç heves yok. Bu yüzden günden güne ölüyor" dedi.
Çapan Yöndemli, 11 yaşındayken çırak olarak başladığı bakırcılık mesleğini uzun yıllar sürdüren Yöndemli, askerden geldikten sonra kendi dükkânına açarak 66 yıldır mesleğini devam ettiriyor.
BAKIRCILIĞIN TEK TEMSİLCİSİ
Kılıçaslan mahallesindeki 4 metre karelik dükkânında hizmet veren 8 çocuk babası 77 yaşındaki Çapan Yöndemli , "Bu mesleğe başladığım zaman Aksaray'da bakırcı ve kalaycı olarak yaklaşık 50 kişi vardı. Şimdi bir ben kaldım. Bakırcılık mesleği her geçen gün ölüyor" dedi.
Aksaray'da kendisinden sonra bakırcılık mesleğini yapacak kimse olmadığını kaydeden Yöndemli : "Benden sonra Aksaray'da bu meslek bitecek. Herkes çocuğum okusun, devlet memuru olsun, masa başında çalışsın istiyor. Mesleklere hiç heves yok. Bu yüzden meslekler günden güne ölüyor. 5 yıl sonra hiçbir meslekte çırak da usta da bulunmayabilir. En son 20- 25 yıl önce yanımda çırak yetişti. Onlar da mesleği bıraktı" ifadelerini kullandı.
‘YILIK BAKIMLARIMIZ VAR’
Sektörün genel durumu hakkında da bilgiler veren Çapan Yöndemli “Kazanların, tencerelerin ve bakır ile ilgili aklınıza ne gelirse bunların yılık kalaylanması lazım. Vatandaşlarımız kalay işini zamanı gelince yaptırmalı. Bu kapsamda sabit müşterilerim var. Belli aralıklarla kazanlarının bakımlarını yaptırıyorlar.  Bunu son zamanlarda evlerinin depolarında kazanları olan kişilerden de bekliyoruz. Mutlaka o kazanları kalaylatılmalı ve kalaylatmadan kullanılmamalıdır” diye konuştu. Foto-Haber: Ali FURAT

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı