8 bin süt üreticisi sütlerini ücretsiz analiz edebilecek

8 bin süt üreticisi sütlerini ücretsiz analiz edebilecek

Esat Zengin,“Vatandaşlarımız sokak sütçülerinden süt alıyorlar aman hileli mi diye endişe etmesinler. O sütlerin de tahlillerini ücretsiz olarak yapabiliriz”

Aksaray Süt Üreticileri Birliğinin süt tahlil laboratuarı açıldı. Laboratuar sayesinde 8 bin süt üreticisi sütlerini ücretsiz olarak analiz edebilecek. Aksaray Süt Üreticileri Birliğinin süt tahlil laboratuarının açılışı Belediye Başkanı Evren Dinçer tarafından gerçekleştirildi. Burada sütlerin nasıl tahlil yapıldığı da örnek olarak yapıldı.
Aksaray’ın süt üretimi ve hayvancılık faaliyetlerinde ön sıralarda yer aldığını aktaran Belediye Başkanı Evren Dinçer, “Birliğimiz 2006 yılında kurulmuş ve faaliyetlerine devam ediyor. Aksaray hayvancılık ve tarımsal faaliyetlerini yoğun bir şekilde yerine getiriliyor. Aksaray ekonomisinde önemli bir bölümünün paydasını oluşturuyor. Bu üretilen ürünlerin analiz edilmesi, sağlık koşullarına uygun olup olmadığını değerlendirilmesi ve tetkik edilmesi de önem arz ediyor. Merkez süt üretici birliği bu konuda inisiyatif kullanarak laboratuvar açıyor. Laboratuardan tüm süt üreticileri ücretsiz olarak faydalanacaklar. Sütlerini analiz ettirecekler” diye konuştu.
‘İNSANLARIN ÜRETİME KATKI
SAĞLAMALARINI İSTİYORUZ’
Aksaray'da 8 bine yakın süt üreticisinin olduğu söyleyen Evren Dinçer, “Üreticilerimizin sayısı her geçen gün artıyor. Hükümetimiz bu üreticilere krediler sağlıyor. Onlara destekler veriyor. Yine insanların üretime katkı sağlamalarını istiyoruz. Hayvan üreticilerine önemli bir kredi desteği sağlandı. Bunlar birleştiği zaman Aksaray’ımızda her geçen gün süt üretimi artıyor. Çok önemli ve desteklenmesi gereken bir sektör olduğunu biliyoruz. Süt laboratuarının açılmasından dolayı Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Aksaray Belediyesi olarak bu çalışmaların bu faaliyetlerin her zaman yanındayım. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
‘ÜRETİCİLER DAHA FAZLA
DESTEKLEME ALABİLECEK’
Üreticilerin süt tahlillerini ücretsiz olarak laboratuarda gerçekleştirebileceğini ifade eden Aksaray Süt Üreticileri Birliği Başkanı Esat Zengin, yapılacak tahlillerde sütlerin beklenen kalitede olması ile birlikte devlet tarafından üreticilerin daha fazla destekleme alabileceklerini söyledi.
Aksaray süt üreticileri birliği laboratuarının ticari bir laboratuvar olmadığının altını çizen Esat Zengin,“ Yaptığımız hizmetlerin tamamı ücretsizdir. Burası bir hizmet birliğidir. Vatandaşlarımız sokak sütçülerinden süt alıyorlar aman hileli mi diye endişe etmesinler. O sütlerin de tahlillerini ücretsiz olarak yapabiliriz. Vatandaşlarımızın sütlerini kullanırken gönül rahatlığı ile içmelerini sağlamak istiyoruz” şeklinde konuştu.
Ülkemizin, Akdeniz'de ve Karadeniz'de Sismik araştırma gemilerinin olduğunu da belirten Esat Zengin “Sismik araştırma gemileri yeraltında doğalgazın durumunu incelerken, bizler de burada sütün incelemesini yapıyoruz. Aksaray'daki sütlerin tamamının yağ, protein ve kuru madde ölçümlerini rapor halinde ortaya çıkarıyoruz. Burada açılışa katılarak ruhsatın verilmesinde emeği geçen Belediye Başkanımız Evren Dinçer’e teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı