AFAD basın mensuplarını depreme karşı bilgilendirdi

AFAD basın mensuplarını depreme karşı bilgilendirdi

AFAD müdürü Cezmi Türkmen basın mensuplarına depremselliği, tuz gölü fayı ile ilgili üniversite ile yürüttüğü proje ve AYDES (afet yönetimi karar destek sistemi) bilişim alt yapılı afet yönetim sistemini anlattı.
AFAD İl Müdürü Türkmen, “Burada 17 Ağustos Marmara Depremi ve Aksaray’ın depremselliğiyle ilgili tehlike ve risklerimiz hakkında bilgi vermek amacıyla basın mensubu arkadaşlarımızı topladık. Aksaray Kuzey Anadolu fay hattı veya Güney Anadolu fay hattı güzergâhında bulunan iller kadar olmasa da Tuz Gölü fay hattından dolayı deprem riski olan iller arasında yer alıyor. Dolayısıyla Aksaray'da Tuz Gölü fay hattı üzerinde 2 tane sabit GPS ve 21 tane manuel GPS yerleştirdik. Kapuk hareketlerini takip ediyoruz. Tuz Gölü fay hattının 1 yılda yer değişimini test etmeye çalışıyoruz. Yer değişiminden hareket ederek meydana gelebilecek depremin büyüklüğünü tespit edeceğiz" dedi.
‘TÜM ÖNLEMLERİMİZİ ALDIK’
Afet planı yaparken en ağır senaryoya göre ayarlama yapmak gerektiğini vurgulayan Türkmen AFAD RED yazılım programıyla 6 büyüklüğünde bir depremin olduğunu düşünerek bir senaryo hazırladıklarını belirtti. Türkmen, Aksaray’da ki bina bilgilerini, yapılarını, okulları, camileri bu yazılıma yükledikleri zaman 6 şiddetinde ki bir depremin ardından merkezde bin 600 binanın yıkılacağını iddia etti. Bu binaların depreme dayanıksız eski yapılar olduğunu söyleyen Türkmen, gerekli raporların hazırlanması için de ilgili birimleri bilgilendirdiklerini belirtti. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı