AKSARAY 30'UNCU YILINI 30 BİN FİDAN DİKİMİYLE KUTLADI

AKSARAY 30

30 BİN FİDAN GELECEK NESİLLERE MİRASIMIZ OLARAK KALACAK

‘Bugün fidan, yarın nefes’

1989 yılında Niğde'ye bağlı ilçe iken dönemin Başbakanı Turgut Özal tarafından il yapılan Aksaray'da, il oluşunun 30. yılı 30 bin fidan dikilerek kutlandı. Aksaray Valiliği, Aksaray Belediyesi tarafından ortaklaşa organize edilen fidan dikimi Kılıçarslan Tepesi'nde gerçekleştirildi. Kadın, erkek, çocuk demeden herkes fidan dikimi için tepeye akın etti.  
Tüm resmi kurum ve kuruluşların, sivil toplum örgütlerinin, öğrencilerin ve çok sayıda davetlinin katıldığı programda 30 bin fidan toprakla buluşturuldu.
Ağaç dikim töreninde konuşan Vali Ali Mantı, ülke ve medeniyet olarak ağaca önem veren bir millet olduklarını söyledi. Yeşil alanları insanın içini açtığını ifade eden Vali Ali Mantı; “Medeniyet olarak ağaca önem veren, Peygamber efendimizin tavsiyesi ve buyruğu ile yarın öleceğimizi bilsek de fidan dikmemizi tavsiye eden bir dinin mensuplarıyız. O yüzden ağaç ve orman bize yabancı değil. Ama maalesef Türkiyemiz’de dünya genelinin altında bir ağaçlandırma var. Türkiye’nin ortalamasının altında da Aksaray bulunuyor. İnşallah hepimiz gücümüz yettiğince Aksaray’ımızı ağaçlandırmaya çalışacağız. Çünkü yeşil olan alanlar insanın içini açıyor. İnsanı manevi olarak huzura kavuşturuyor. Bunu hep birlikte sorumluluklarımızı bilerek gereğini yapmamız gerekir. Gençlerimize ağaç sevgisini ve korumayı öğretmemiz lazım. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
YENİDEN YEŞİL AKSARAY OLARAK ANILACAĞIZ
Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer konuşmasına öğrencilere nasihatlerde bulunarak başladı.
Hem ağaç dikimi hem dikilen fidanların bakımı konusunda öğrencileri duyarlı olmaya davet eden Dinçer, “Vilayet oluşumuzun 30.yılı olması sebebiyle 30 bin fidan dikeceğiz. Özellikle gençlere şunu söylemek istiyorum. Ağaç diktikten sonra diktiğiniz ağaçları gelip kontrol edin. Bu ağacın sulamasına yardımcı olun. Ağaçlarınızı buraya gelin ve takip edin. Bu ağacı biz diktik bakımını da biz yapacağız deyin. Bunu bir görev ve sorumluluk olarak edinin. Aksaray eskiden yeşilliği ile anılırdı. İnşallah gelecek yıllarda adına yakışır bir şekilde Aksaray’ımızı yeşillendireceğiz” diye konuştu.
30 BİN FİDAN GELECEK NESİLLERE MİRAS BIRAKILACAKTIR
Orman İşletme Müdürü Mustafa Uygun, “Aksaray’ın vilayet oluşunun 30.yıl dönümü sebebiyle sayın valimizin himayesinde 30 bin fidan dikerek kutlamak üzere burada toplanmış bulunmaktayız. Ülkemizde en kurak iller arasında yer alan Aksaray’ımızın Orman varlığı maalesef 81 ilimizin arasında sondan 5’inci sıradayız.2002 yılından itibaren yapılan ağaçlandırma çalışmaları ile 11 bin 500 hektar olan orman varlığımızı 23 bin 500 hektara çıkartarak yüzde 100 oranında bir artış sağladık. Önümüzdeki yıllarda bununla yetinmeyerek ağaçlandırma çalışmalarıma devam ederek daha yeşil bir Aksaray oluşturmaya çalışacağız. Burada yapılacak çalışma ile Kılıçarslan tepesine mavi selvi, kızılçam, badem, akasya türlerinde 30 bin fidan geleceğe miras olarak bırakılacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Önderliğinde 11 Kasımda 11.11’den itibaren 3 saat süreyle ülkemiz yeni bir ağaçlandırma rekoruna imza atacaktır.81 ilde eşzamanlı olarak 11 milyon fidan dikilecektir. Bu kapsamda ilimizde 22 noktada 90 bin adet fidan dikilecektir. Tüm Aksaray’ı bu anlamlı günde Grand Altuntaş karşısında fidan dikmeye, geleceğe nefes olmaya davet ediyorum” dedi.
FİDANLARA GÖNÜL VEREREK DİKİN
Toplum destekli büro amirliği ekipleri de öğrencilere fidan dikme hakkında şu sözleri söyledi; “Ağacımızın etrafını toprakla kapattıktan sonra can suyunu veriyoruz. Fidan dikerken kökler kıvrılıp, dönmemeli, toprakta hava boşluğu kalacak biçimde sığ veya derin dikilmemelidir. Fidanlar naylon ve kaplarından mutlaka çıkarıldıktan sonra dikilmelidir. Burada fidan dikerken öğretmenlerinizden ve bizlerden yardım isteyebilirsiniz. Şunu da unutmayın çocuklar ağacı diken kadar can suyunu da getiren çok önemlidir. Ağacı dikerken destekle bir biçimde dikelim. Unutmayın ki onlar da birer canlı. Fidanları gönül vererek dikin” dedi. Foto-Haber: Şeyda COŞAR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı