ASÜ Türkiye’de deneyler konusunda öncü oldu

ASÜ Türkiye’de deneyler konusunda öncü oldu

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Ümüş-Mustafa Altuntaş Veteriner Fakültesi, canlı hayvan deneylerini Türkiye’de kaldıran ilk üniversite oldu. Her yıl dünyada milyonlarca fare, tavşan, kurbağa gibi canlılar laboratuarlarda deney amacıyla kullanılıyor. ASÜ ise 2012’de aldığı senato kararıyla deney hayvanı yerine maket modeller, bilgisayar simülasyon programları ve doku örnekleri gibi alternatif metotlar uyguluyor.
‘EN ÖNEMLİ AMACIMIZ
CANLILARI KORUMAKTIR’
ASÜ Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Cemal Darılmaz, pandemi süreci maket modellerle hayvanlara zarar vermeden eğitim yapıldığını söyledi. Prof. Dr. Darılmaz, “ASÜ 2006 yılında kurulan genç bir üniversite olmasına rağmen Türkiye’ye öncülük edecek kararı 2012 yılında aldı. Bu karar deney ve canlı hayvanların eğitim-öğretimde kullanılmaması, bunun yerine alternatif metotların kullanılması kararıydı. Deney hayvanları 3 ana başlık altında kullanılmaktadır. Bunlardan ilki eğitim-öğretim, ikincisi bilimsel araştırmalar, üçüncüsü de endüstriyel ve ticari amaçlı ürün geliştirmeler şeklindedir. Bunlardan ilk basamak olan eğitim ve öğretim için dünyada hem doğadan toplanan hemde laboratuar hayvanı olarak milyonlarca canlı kullanılmaktadır. Deneylerde kullanılan hayvan hakları oldukça çeşitlidir. Her yıl milyonlarca hayvan yaşamanı yitirmektedir. Buradaki en önemli amaç canlıları korumaktır. Bir araştırma veya çalışma yaparken canlı hassasiyetini ve hayvanlarında bizim gibi benzer duyulara sahip olduğunu öğrenerek yetişmemiz gerekiyor ki onları bir laboratuvar materyali olarak görmememiz gerekiyor. Dünya genelinde birçok ülkede bakanlıklar benzer kararı almış durumda. Bizde ülkemizde bu kararı uygulayan ilk üniversiteyiz” dedi.
‘ALTERNATİF METOTLARI
 DESTEKLİYORUZ’
Pandemi döneminde neredeyse bütün kurumların uzaktan eğitime geçtiğini ve alışkanlıkların değiştiğini ifade eden Darılmaz, “Eğitimin okunarak, görerek olması gerektiğini vurgularken aslında simülasyon programları, videolar ve maket modellerle bu tür eğitimlerinde gerçekleştirilebileceğini gördük. ASÜ olarak 2012 yılında maket modeller, bilgisayar simülasyon programları, doku örnekleri gibi alternatif metotlar ile eğitim-öğretimin sürdürülebileceğini bilimsel olarak da destekliyor. Bunların kullanılması gerekliliğini senato kararı ile uygulamayı sürdürüyoruz. 2012 yılından itibaren geldiğimiz noktada 2021 yılında, deney hayvanlarının farklı alanlarda kullanılmaması veya kullanımının azaltılması ile ilgili birçok Sivil Toplum Kuruluşu (STK) da önlem, görüş ve görsel olarak paylaşım yapıyor. Bu paylaşımlarda ASÜ’nün örnek alınması ile ilgili kararını paylaşıyorlar. Bizim ilgili kararımız eğitim-öğretimde hayvanların kullanılmaması, bunun yerine alternatif metotların tercih edilmesidir” şeklinde konuştu.
‘HAYVANLARIN TOPLANMASI
BİYOLOJİK EKSİKLİĞE YOL AÇABİLİR’
Sadece yüksek öğretimde değil, lise eğitiminde de doğadan toplanan canlıların kullanıldığını dile getiren Darılmaz, “Bu eğitim-öğretime bir fayda sağlamıyor. Tam aksine doğadan milyonlarca hayvanın toplanması, biyolojik eksikliğe yol açmaktadır. Daha üst perdeden mevzuat düzenlemeleri ile birlikte diğer üniversitelerde yaygınlaştırılmasının ülkemiz adına önemli olduğunu düşünüyorum. İkinci olarak bilimsel ve ticari amaçlı kullanılan hayvanlarda etik kurallar konusunda kurumların sorumluluklarını yerine getirmesini bekliyoruz. Üniversite olarak kararımızdan mutluluk duyuyoruz. Bir sonraki aşamada alternatif metotlar hayvan hakları koruma konusunda da yer alırsa bundan mutluluk duyarız” ifadelerini kullandı. Foto-Haber: Şeyda COŞAR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı