ASÜ nitelikli eğitimde dördüncü sırada

ASÜ nitelikli eğitimde dördüncü sırada

Times Higher Education (THE) 2022 Etki Sıralamasını yayımladı. Aksaray Üniversitesi (ASÜ) “Nitelikli Eğitim” başlığında Türkiye genelinde dördündü, “Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar” başlığında 11’inci, “Erişilebilir ve Temiz Enerji” başlığında ise 14’üncü oldu.

THE, dünya üniversitelerini, Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen 17 adet sürdürülebilir kalkınma hedefi üzerinden değerlendiriyor ve değerlendirme sonuçlarını etki raporu başlığıyla her yıl yayımlıyor. Kısa süre önce THE tarafından hazırlanan 2022 Etki Sıralaması kamuoyu ile paylaşıldı. Dünya genelinde 106 ülkeden bin 406, Türkiye genelinde ise 58 üniversitenin girme başarısı gösterebildiği listede yer alan ASÜ, özellikle üç kategoride elde ettiği başarılarıyla dikkat çekiyor. “Nitelikli Eğitim” başlığında Türkiye genelinde dördündü, “Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar” başlığında 11’inci, “Erişilebilir ve Temiz Enerji” başlığında ise 14’üncü olan ASÜ, Türkiye’den sıralamaya giren tüm üniversiteler arasında 26’ncı, devlet üniversiteleri arasında ise 17’inci basamakta yer alıyor. ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, üniversitelerin sürdürülebilir kalkınma amaçlarını gerçekleştirme başarılarını görmek açısından THE’nın listesinin önemli bir gösterge olduğunu belirtti. Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen sürdürülebilir kalkınma amaçlarının toplumsal, çevresel ve sosyal gelişmelerle ilgili olduğuna dikkat çeken Rektör Şahin, “Dünyada yoksulluğun azaltılması, demokratik yönetişim ve barışı yapılandırma, iklim değişikliği ve afet riski, ekonomik eşitsizlik konuları kalkınma amaçlarının temelini oluşturuyor. Bu konularda yapılan her çalışma ayrı bir öneme sahip. THE, çeşitli göstergeler üzerinden yükseköğretim kurumlarını değerlendiriyor ve hazırladığı raporu paylaşıyor. Üniversitemiz etki sıralamasında oldukça iyi bir noktada. Bunda emeği olan tüm çalışma arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Sıralamadaki yerimizi daha da geliştirmek adına çalışmayı sürdüreceğiz” dedi.

Geçen yıl 36,5-47,5 ortalamasında olan puanını bu yıl 50,3-57,2 baremine yükselten ASÜ, dünya sıralamasında “Nitelikli Eğitim” başlığında 101-200, “Erişebilir ve Temiz Enerji” başlığında 301-400, “Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar” başlığında ise 401-600 bandında yer alıyor. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
ev yemekleri simit cafe flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası