ASÜBTAM’da işlem hacmi yüzde 34 arttı

ASÜBTAM’da işlem  hacmi yüzde 34 arttı

 

 

Rektör Prof. Dr. Yusuf Şahin, Aksaray Üniversitesi’nde (ASÜ), sanayi başta olmak üzere farklı kurum ve kuruluşların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yapılan laboratuvar ve analiz çalışmalarının nitelik ve nicelik olarak artmaya devam ettiğini söyledi.

Aksaray Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Uygulama ve Araştırma Merkezi (ASÜBTAM) eliyle yürütülen çalışmaları istatistiki veriler üzerinden anlatan Rektör Şahin, son bir yılda işlem sayısının yüzde 34 oranında arttığını belirtti.

2020 yılında ASÜBTAM’da 2 bin 102 adet analiz yapıldığını, bu rakamın 2021 yılında 2 bin 819’a yükseldiğini dile getiren Prof. Şahin, “Laboratuvarlarımızda akademisyenlerimiz bilimsel çalışmalar üretmenin yanı sıra, piyasanın ihtiyaç duyduğu bir takım analiz ve değerlendirmeleri de yapıyor. Çok sayıda cihaz ve önemli bir altyapıya sahip olan laboratuvarlarımızı her geçen yıl biraz daha geliştiriyoruz. Buna bağlı olarak da işlem hacmi artıyor” dedi.

 İşlem hacminin artmasına, akreditasyon süreçlerine dair yapılan çalışmaların da önemli bir katkısının olduğunu ifade eden Rektör Şahin, “2021 yılında toplam işlem hacmimiz yüzde 34 oranında artarken, akredite işlem hacmimiz ise yüzde 26 oranında arttı. Akreditasyonlar, laboratuvarlarımızda yapılan ölçüm ve analizlerin güvenilirliğini vurgulamak adına son derece önemli. ASÜ’de yapılan akredite işlem sayısının artması, analizler için şehir dışına çıkma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor ve bu da farklı bir toplumsal fayda olarak dikkat çekiyor” diye konuştu.

Rektör Şahin, açıklamasının son bölümünde, ASÜBTAM çalışanlarına teşekkür etti ve laboratuvarların geliştirilmesine ilişkin tüm yenilikleri yakından takip ettiklerini söyledi. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
ev yemekleri simit cafe flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası