ASÜ’de güzel işler artıyor

ASÜ’de güzel işler artıyor

ASÜ Rektörü, ikinci yılın somut proje üretimlerinin ivme kazandığı bir yıl olduğunu belirtti

Aksaray Üniversitesi (ASÜ)Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, 2018 yılında beş pilot üniversiteden birisi olarak projeye dâhil olan ASÜ’de ihtisaslaşma sürecinin ikinci yılının başarılı bir biçimde tamamlandığını söyledi.
 ENGELSİZ KÜTÜPHANE
FAALİYETLERİNE BAŞLADI 
“Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi” Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından koordine ediliyor ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile eşgüdüm halinde yürütülüyor. İkinci yılı değerlendiren bir açıklama yapan Rektör Şahin, iç ve dış paydaşlarla yapılan görüşmeler, kurulan yeni işbirlikleri, üretilen ve hayata geçen projelerle, ihtisaslaşma çalışmalarından alınan verimin giderek arttığını söyledi. İlk yılın daha çok kavramsal çerçeveyi oluşturma, tarafları bilgilendirme, proje alanlarını belirleme, sürece akademik katkı ve sportif organizasyonların şekillenmesi çalışmalarıyla geçtiğine dikkat çeken ASÜ Rektörü, ikinci yılın ise bu çalışmalara ek olarak, somut proje üretimlerinin ivme kazandığı bir yıl olduğunu belirtti.
 Pandemi koşulları nedeniyle planlanan sportif organizasyonlardan bir kısmının ertelendiğini ancak dijital platformlar aracılığı ile farklı çalışmaların hayata geçtiğini kaydeden Prof. Şahin, özetle 2020 yılı içinde yapılan çalışmaları anlattı. Bu kapsamda, Ahiler Kalkınma Ajansı’na (AHİKA) sundukları “Engelsiz Bilgiye Bağımsız Erişim” isimli projenin kabul edildiğini söyleyen Şahin, projenin tüm hazırlılarının tamamlandığını ve mevcut kütüphane içinde belirlenen bir alanın engellilerin kullanımına has bir biçimde tasarlanarak faaliyete başladığını ifade etti. Bunun yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen ve özel çocuklarla gençlere yüzme ve okçuluk sporu eğitimi vermeyi içeren “Sporla Engelleri Aşıyorum” projesi tanıtıldı ve yine Bakanlık düzeyindeki “Spor Macera Parkuru ile Obeziteye Engel Ol”  projesi kabul edildi. Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın yürüttüğü “2020 Yılı KOP Okuyor Programı” kapsamındaki “Aksaray Üniversitesi KOP Spor Kütüphanesi” isimli proje de kabul edilen çalışmalar arasında yer aldı.
 FARKLI KURUMLARLA İŞBİRLİĞİ
 PROTOKOLLERİ İMZALANDI
2020 yılı içinde ASÜ’lü sporcuların önemli sportif başarılar elde ettiğini söyleyen ASÜ Rektörü Prof. Şahin, pandemi koşullarındaki çalışmalara değindi. Karantina günlerinde dijital platformlar üzerinden, ihtisaslaşma kapsamında pek çok etkinliğin yapıldığını kaydeden Şahin, konferanslar ve söyleşilerle, alanında uzman isimler ve sporcuların kamuoyuyla buluşturulduğunu, Üniversite Seçmeli Ders gruplarının, ihtisaslaşmayı da kapsayacak biçimde genişletildiğini belirtti. Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde kurulacak olan “Spor Teknolojileri Anabilim Dalı” Yüksek Lisans Programının onaylandığına da dikkat çeken Rektör Şahin, “Çalışmalar kapsamında ASÜ ile Türk Hava Kurumu (THK) ve Türkiye Atletizm Federasyonu arasında ‘Spor ve Sağlık Alanında İhtisaslaşma Faaliyetleri İşbirliği Protokolü’ imzalandı. Ayrıca Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından ‘İhtisaslaşan Üniversitelere Yönelik Proje Yazma Eğitimi’ düzenlendi. Yine çalışmalar kapsamında COVID-19 sürecinin bölgenin spor ekonomisine etkisinin araştırılması, bölgenin ve Aksaray’ın sportif altyapısının belirlenmesi amacıyla ‘Covid-19 Salgının TR71 Düzey 2 Bölgesi Spor Ekonomisine Etkisinin Araştırılması’ ve ‘TR71 Düzey 2 Bölgesi ve Aksaray İli Sportif Altyapı Raporu’ hazırlandı” dedi.
İhtisaslaşmanın şehir için yeni bir ufuk oluşturacağını, gerek üretim gerekse organizasyon kültürü yelpazesini genişleteceğini söyleyen ASÜ Rektörü, “Biz üzerimize düşen ödevleri yerine getirme gayretindeyiz. Ortaya güzel işler çıkarmak adına ihtisaslaşmanın ikinci yılında da çok çalıştık ve aynı azimle yolumuza devam edeceğiz. Sürece katkı sunan iç ve dış paydaşlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı