ASÜ’de ki öğrencilerin yaklaşık yüzde 73’ü farklı illerden

ASÜ’de ki öğrencilerin yaklaşık yüzde 73’ü farklı illerden

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), “2018 YKS Yükseköğretime Geçişte İl-Bölge Başarıları ve Nüfus Hareketliliği Raporu”nu kamuoyuyla paylaştı.
 
AKSARAYLI ÖĞRENCİLERİN İLK TERCİHİ İÇ ANADOLU BÖLGESİ
 
Raporda ASÜ ve Aksaray’la ilgili dikkat çeken bilgiler yer alıyor. Buna göre, 2018 YKS’ye Aksaray’da ikamet eden 10 bin 117 aday girdi ve bunlardan 4 bin 125’i üniversiteli oldu. Aksaray, başarı sırası ortalamasına göre Türkiye’de sekizinci sırada yer alırken, Aksaray’dan farklı puan türlerinde sınava giren 54 aday, ilk 5 bin içerisinde yer aldı. Sınav sonrasında tercihte bulunan adayların yüzde 49.4’lük bölümü ilk beş tercihinden birine yerleşirken, devlet üniversitelerine yerleşen aday sayısı 3 bin 962 oldu. Bu adaylardan yüzde 29,51’i ASÜ’ye, yüzde 70.49’u ise farklı üniversitelere yerleşti. 2018 YKS’de, Aksaray’da ikamet eden adayların büyük bir çoğunluğu İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan üniversiteleri tercih etti. Yayınlanan rapora göre, İç Anadolu Bölgesindeki üniversitelere yerleşen adayların oranı yüzde 68.4 olurken, Karadeniz Bölgesi’ndeki üniversitelere yerleşenlerin oranı yüzde 9.31, Marmara Bölgesi’ndeki üniversitelere yerleşenlerin oranı ise yüzde 7.68 olarak gerçekleşti. Rapor il bazında incelendiğinde ise Aksaray’da ikamet eden adayların yüzde 8.51’inin Konya’yı, yüzde 7.29’unun Ankara’yı ve yüzde 4.24’ünün de Nevşehir’i tercih ettiği görülüyor. 
 
ASÜ’YÜ TERCİH EDEN İLLER SIRALAMASINDA ANKARA BİRİNCİ
 
Coğrafi bölgelere göre kıyaslandığında Aksaray’ı ve ASÜ’yü tercih eden adayların büyük bölümü, 2 bin 207 kişiyle İç Anadolu Bölgesi’nden. Akdeniz Bölgesi’nden 674, Marmara Bölgesi’nden ise 293 öğrencinin ASÜ’yü tercih ettiği görülürken, Doğu Anadolu Bölgesi, 105 öğrenciyle ASÜ’yü ve şehri en az tercih eden bölge olarak dikkat çekiyor. 2018 yılında ASÜ’yü Türkiye’nin 81 ilinden de öğrencilerin tercih ettiği, ASÜ’de ki öğrencilerin yaklaşık yüzde 73’ünün farklı illerden geldiği bilgisi de raporda yer alıyor. Öte yandan ASÜ’vü ve Aksaray’ı en çok tercih eden iller sıralamasında Ankara yüzde 9.23’le birinci, Konya yüzde 8.74’le ikinci, Adana ise yüzde 5.11’le üçüncü sırada. ASÜ’de Muş ve Bartın’dan sadece birer öğrenci bulunuyor. 
 
İçeriği ve kapsamı açısından ilk olma özelliği taşıyan raporda, 2018-YKS’ye başvuran 2 milyon 381 bin 412 ve üniversiteye yerleşen 857 bin 232 adayın yükseköğretime geçiş hareketliliğinin il ve bölgelere göre dağılımı yer alıyor. (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon