ASÜ’deki bisikletli ulaşım şehre de ilham oluyor

ASÜ’deki bisikletli ulaşım şehre de ilham oluyor

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) kampüsünde kurulan akıllı bisiklet istasyonları, 10 bin üye sayısını aştı. Kampüste, yaklaşık her iki öğrenciden birisi, günlük ulaşımını bisikletlerle sağlıyor.
Kampüste başarılı şekilde uygulanan ve ASÜ’ye en çevreci dördüncü üniversite olma unvanını kazandırmada önemli bir etkiye sahip olan bisikletli ulaşım projesi, şimdi de şehir geneline yayılıyor. Bu kapsamda, ASÜ ile Aksaray Belediyesi işbirliğinde hazırlanan ve Ahiler Kalkınma Ajansı’nın (AHİKA) desteklediği bisikletli ulaşım projesi şekillenmeye başladı. Bisikletli ulaşımın sağlıktan ekonomiye, çevre duyarlılığında spor bilincine kadar geniş bir etki alanı olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Yusuf Şahin, “Kampüste uzun süredir bisikletli yaşamın ivme kazanması için çalışmalar yapıyoruz. Bugün, bisiklet ve kullanıcı sayısı arttı, kullanım süreleri uzadı, güvenli yol düzenlemeleri büyük oranda tamamlandı, kampüs içi trafik akış uyumlanması sağlandı… Oldukça iyi bir mesafe kat ettik” dedi. Bisiklet kullanımının yaygınlaşmasıyla doğrudan ve dolaylı kazanımların da ortaya çıktığına dikkat çeken ASÜ Rektörü, “Üniversitemiz 2019 yılında, Türkiye genelinde en çevreci dördüncü üniversite seçildi. Pek çok parametreyle birlikte bu başarıdaki en önemli etken bisikletler olmuştur” dedi. Kampüsteki bu başarılı uygulamanın şehir geneline yayılması adına Aksaray Belediyesi ile birlikte bir proje hazırladıklarını ve AHİKA’nın desteklediği bu projenin de uygulama aşamasına doğru ilerlediğini anımsatan Prof. Şahin, “Projenin yazımından uygulanmasına ve desteklenmesine kadar geçen süreçte emeği olan herkese çok teşekkür ediyoruz. Bisikletli ulaşımın müspet çıktılarının kampüsün ardından şehrimizde de görülecek olmasından büyük bir mutluluk duymaktayız” dedi.
Şahin, projeyi, “Üniversite-Şehir” birlikteliğinin önemli bir göstergesi olmasının ötesinde, Yükseköğretim Kurulu ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından koordine edilen “Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi” kapsamında da değerli bulduklarının altını çizdi. (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı