ASÜ’den TÜBİTAK destekli proje

ASÜ’den TÜBİTAK  destekli proje

DAMAR SERTLİĞİNİ ÖNLEMEK İÇİN MODİFİYE STENTLER GELİŞTİRİLİYOR

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Sabire Yazıcı Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeynep Karahaliloğlu’nun hazırladığı, kalp ve damar sağlığı tedavilerinde kullanılan stentlerin modifikasyonunu içeren proje, TÜBİTAK-1002 kapsamında desteklenmeye değer görüldü.
“Aterosklerotik Plak Oluşumunun Engellenmesinde Heparin Konjuge Seryum Oksit Nanopartiküller (CeNPs) ile Modifiye Stentlerin Kullanımı” isimli projesine ilişkin bilgiler veren Karahaliloğlu, damar sertliğine ve buna bağlı bir takım rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olan plakların etkisini azaltmak ve tekrar oluşumunu engellemek adına alternatif bir stent modifikasyonu hedeflediklerini vurguladı. Çalışma kapsamında stent yüzeyinin aktif ajan içerecek bir nanofibriler örtü ile kaplanacağına dikkat çeken Doç. Dr. Zeynep Karahaliloğlu, “Nanofibriler örtülerin içeriğinde yer alacak efektif ajan arteriel plaklarının oluşumuna neden olan kolesterol üretiminin engellenmesine yönelik bir aktivite gösterecek. Ayrıca yüzey modifikasyonunda kullanılacak olan seryum nanopartiküller, arteriyel plaklarının oluşumundan sorumlu diğer bir mekanizma olan reaktif oksijen türlerinden de korunmayı sağlayacak” dedi. Stentlerin kalp-damar cerrahisinde en sık kullanılan biyomalzemelerden biri olduğuna da işaret eden Karahaliloğlu, modifiye stentlerin, damar sertliğine neden olan plakların etkisinin azaltılması ve yeniden oluşumunun engellenmesinde verimli bir yöntem olabileceğini söyledi.
ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, projesi münasebetiyle Doç. Dr. Zeynep Karahaliloğlu’nu tebrik etti ve çalışmalarında başarılar diledi.  (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı