​ASÜ’nün engelsiz bayrak sayısı 13 oldu

​ASÜ’nün engelsiz bayrak sayısı 13 oldu

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, kampüsteki engelleri ortadan kaldırmak için 2013 yılından bu yana çok önemli çalışmalar yaptıklarını ve engellilerle ilgili tüm çalışmaları asli bir vazife olarak gördüklerini söyledi.
114 ÜNİVERSİTE İÇİNDE İKİNCİ OLDUK
ASÜ’de farklı birimler, engelleri kaldırmaya yönelik olarak yaptığı çalışmaların ardından bayrak ve adaylıkla ödüllendirildi. Bu kapsamda YÖK, 2021 yılı için ASÜ’ye, yedi turuncu ve iki yeşil toplam dokuz bayrak ödülü verdi. Bununla birlikte ASÜ’nün yedi turuncu ve iki mavi olmak üzere toplam dokuz bayrak için de adaylığı uygun görüldü. Bayrak ödülleri ve adaylıkla ilgili belgeler, düzenlenen törenle Senato ve birim temsilcilerine takdim edildi. Etkinliğin açılışında konuşan Rektör Şahin, Türkiye’de son 10 yıl içinde engellilerle ilgili pek çok çalışma yapıldığını ve önemli bir dönüşüm gerçekleştiğini dile getirdi. Bu kapsamda ASÜ’de de iyi işlerin ortaya çıkarıldığını dile getiren Prof. Şahin, “2013 yılında gönüllü olarak Engellilerden Sorumlu Rektör Yardımcısı olmayı istemiştik ve o dönemde ilk yönergemizi çıkarttık. Çok mesafe aldık. 2015 yılında Rektör olarak göreve geldiğimizde, imkânlarımız çerçevesinde tüm ödevlerimizi yerine getirmeye devam ettik. Sarı çizgiler, bina giriş çıkışları, rampalar, asansörler… Sonrasında ödüller geldi. Biz ödül almak için bu işleri yapmadık, yaptığımız işlerin bir sonucu olarak ödüller geldi. Geçen yıl 207 üniversite içerisinde 114 üniversite, engellilerle ilgili çalışmaların ardından verilen ödüllere müracaat edebildi. Biz müracaat eden 114 üniversite içinde ikinci olduk. Ödüller sıralamamızı görmemiz ve motivasyon için önemli ama bu ödüller olmasaydı da biz çalışmalarımıza aynen devam ederdik. Biz, kurumumuza, şehrimize ve ülkemize âşık şekilde iş üretmeyi sürdürüyoruz” dedi.
BAYRAK SAYISINI ARTTIRMAYI HEDEFLİYORUZ
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Engin Deligöz ise engellilerin de özel olarak tercih ettiği bir üniversite olma düsturuyla çalıştıklarını vurguladı. Engelleri kaldırmak için gayret ettiklerini ve yaptıkları çalışmaların ardından önemli ödüllerin geldiğini anımsatan Prof. Deligöz, “Ödüller doğru yolda olduğumuzun birer göstergesi” dedi ve şöyle devam etti: “2018 yılında Üniversitemiz, YÖK tarafından, kampüs genelinde, ‘Mekânda Erişim’ anlamına gelen Turuncu Bayrakla ödüllendirildi. 2020 yılında 21 birimimiz aday konumuna gelerek üç turuncu ve bir yeşil bayrak ödülü aldı. Yine geçen yıl dokuz birimin adaylığı kabul edildi ve bayrak ödülleri geldi. 2021 yılında alınan dokuz bayrakla birlikte Üniversitemiz, Türkiye genelinde bayrak sayısında ikinci sırada yer almaktadır. Toplam 13 bayrağımız oldu. Bundan sonra da bayrak sayısını arttırmayı hedefliyoruz. Ayrıca Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ASÜ, Erişilebilir Üniversiteler kategorisinde Türkiye üçüncüsü oldu. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz.” Yapılan konuşmaların ardından birim temsilcilerine ödülleri takdim edildi. Turuncu Bayrak mekânda erişimi, Yeşil Bayrak eğitimde erişimi, Mavi Bayrak ise sosyo-kültürel faaliyetlerde erişimi sembolize ediyor.
Ödül töreninin ardından ASÜ Spor ve Sağlık Alanında İhtisaslaşma Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen “Olimpiyat Sporcuları Engelsiz Ödül Töreni’nde ASÜ’yle Buluşuyor” isimli söyleşi gerçekleştirildi. Milli Paralimpik Sporcular Raziye Uluçam, Hakan Çevik, Suzan Çevik ve Erhan Coşkuner ASÜ öğrencilerinin sorularını yanıtladı ve spor hayatlarından bahsetti.  (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı