​Açık erişim sistemi hizmete açıldı

​Açık erişim sistemi hizmete açıldı

Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesi kapsamında Aksaray Üniversitesi’nde (ASÜ) yürütülen çalışmalar devam ediyor.
ASÜ’de, üretilen bilimsel çalışmaların dijital ortamda toplanması, saklanması, indekslenmesi, uzun dönemde korunarak bilgiye erişimin güvence altına alınması ve bu doğrultuda bilgi birikiminin geniş kitlelerce paylaşılmasıiçin açık erişim sistemi kuruldu. Açık erişimin, kamu kaynakları ile üretilmiş bilimsel yayınların tam metinlerine yasal ve teknik engeller olmaksızın, ücretsiz şekilde ulaşmayı içerdiğini belirten Rektör Prof. Dr. Yusuf Şahin, “Bu kapsamda Üniversitemiz de, kendi kurumsal akademik arşiv sistemini oluşturmuştur. Sistemde, ASÜ’lü araştırmacılar tarafından oluşturulan bilimsel makale, bildiri metinleri, kitap ve kitap bölümleri, araştırma verileri, ders materyalleri, tezler, proje raporları, afiş ve video kayıtları gibi yayınların üst veri ve tam metinleri arşivlenebilirken, ilgili kaynaklar uluslararası standartlarda kaydedilerek, yayınların uluslararası indekslerde yer alması sağlanmaktadır. Çalışmalarda emeği geçen tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyoruz” dedi.
 
ASÜ’nün kurumsal akademik arşiv sistemine http://acikerisim.aksaray.edu.tradresinden ulaşılabiliyor. (Haber Merkezi)
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı