Açık erişim sistemine dair süreç gelişerek ilerliyor

Açık erişim sistemine dair süreç gelişerek ilerliyor

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesi kapsamında, bilimsel çalışmaların elektronik ortamda toplanması ve saklanması sürecinin geliştirilerek sürdüğünü belirtti.
“Uluslararası Açık Erişim Haftası” bu yıl “Bilgiye Açık Erişimde Yapısal Eşitliği İnşa Etmek” teması ile değerlendiriliyor. Açık erişimin, kamu kaynakları ile üretilmiş bilimsel yayınların tam metinlerine yasal ve teknik engeller olmaksızın, ücretsiz şekilde ulaşmayı içerdiğini belirten Rektör Yusuf Şahin, ASÜ’de de kurumsal bir akademik arşiv sisteminin oluşturulduğunu belirtti. ASÜ’nün kurumsal akademik arşiv sistemine http://acikerisim.aksaray.edu.tr adresinden ulaşılabiliyor.
Sistemle, üretilen bilimsel çalışmaların dijital ortamda toplanması, saklanması, indekslenmesi, uzun dönemde korunarak bilgiye erişimin güvence altına alınması ve bu doğrultuda bilgi birikiminin geniş kitlelerce paylaşılması sağlanıyor. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı