Açılış için geri sayım başladı

Açılış için geri sayım başladı

AKSARAY BELEDİYESİ KADIN AKTİVİTE MERKEZİ’NE KADIN AKTİVİTE MERKEZİ’NE SOMUNCU BABA’NIN EŞİ NECMİYE HATUN İSMİ VERİLDİ. VERİLEN İSİM
TARİHE VE ECDADA SAYGI, KADİM GEÇMİŞE AHDE VEFA ÖRNEĞİ OLDU

Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer’in göreve gelmesiyle yapımı hızlandırılan ve kısa sürede tamamlanan Cumhuriyet Mahallesindeki Necmiye Hatun Kadın Aktivite Merkezi açılış için gün sayıyor.
Modern yapısı ile dikkat çeken hamam, sauna, yüzme havuzu, spor salonu, buhar odası,okuma salonları, derslikler, elektrikli dinlenme koltukları, Butik pasta ve halı dokuma kursu ve toplantı odalarıyla TOKİ bölgesindeki hanımlara hizmet verecek olan Kadın Aktivite Merkezi’nin yakın bir tarihte açılması hedefleniyor.
Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer, Cumhuriyet Mahallesinde yapılan Kadın Aktivite Merkezi’nin sadece Cumhuriyet Mahallesine değil Yunus Emre, Çiftlik Mahalleleri ile TOKİ bölgesindeki tüm hanımlara hizmet vereceğini ve bölgenin önemli bir ihtiyacını gidermiş olacağını ifade etti.
Başkan Dinçer, Kadın Aktivite Merkezinin adını verirken de çok titiz davrandıklarını ve Aksaray şehrinin manevi mimarı Şeyh Hamid-i Veli’nin (Somuncu Baba) eşi Necmiye Hatunun ismini verdiklerini kaydetti.
Aksaray Belediyesinin yeni hizmete sunacağı bu binanın ismi Anadolu’nun mayalanmasında emeği en çok geçenlerden, Aksaray şehrinin manevi mimarı Şeyh Hamidi Veli'nin eşi Necmiye Hatunun ismidir. Yeni hizmete girecek olan Necmiye Hatun Kadın Aktivite Merkezi tarihe, ecdada saygıdır. Kadim geçmişe ahde vefa örneğidir.
Somuncu Baba ismiyle tanınan, Şeyh Hamid-i Veli Hazretleri 1412 yılının Kasım’ında Aksaray’da vefat etmiş ve mezarı da şehrimizdedir. Günümüze kadar neseb-i âlisi devam etmiştir. Abdurrahman-ı Erzincâni Hazretlerinin kızı Necmiye Sultan ile evlenen Somuncu Baba’nın bu evlilikten 4 çocuğu dünyaya gelmiştir. Oğullarının isimleri Yusuf Hakiki, Halil Taybî ve M. Said Taybî, kızının ismi Mahmude’dir.
Somuncu Baba’nın muhterem eşi Necmiye Hatun’un ismini verdiğimiz  "Necmiye Hatun Kadın Aktivite Merkezi" açıldığında;  özellikle TOKİ bölgemizdeki hanımlarımızın rağbet edeceği ve içerisinde
- Hamam
- Sauna
-Havuz
- Elektrikli dinlenme koltukları
- Buhar odası
- Spor Salonu
- Okuma Salonları
- Derslikler
- Butik Pasta ve halı dokuma kursu
- Toplantı odaları
ile hizmet verecektir. (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı