Akademik üretkenlikte ASÜ’nün grafiği giderek yükseliyor

Akademik üretkenlikte ASÜ’nün grafiği giderek yükseliyor

Rektör Prof. Dr. Yusuf Şahin, Aksaray Üniversitesi’nde (ASÜ) akademik yayın performansının her geçen yıl yükseldiğini belirtti.
2019’da da performans grafiğinin yukarı yönlü ilerlediğini belirten Rektör Şahin, “Üniversitelerin üretkenliğinin en önemli göstergesi, öğretim elemanlarının yaptıkları bilimsel çalışmalar ve hazırladıkları makalelerdir. Akademik performans, bu bilimsel çalışmaların niceliği ile ortaya çıkmaktadır. Performans değerleri, Science Citation Index (SCI/SCI-E), Social Science Citation Index (SSCI) ve Arts and Humanities Citation Index (AHCI) gibi, uluslararası atıf indekslerinde yer alan yayın sayıları dikkate alınarak belirlenmektedir” dedi. Bu indekslere erişim sağlayan Web of Science verilerine göre ASÜ’de hazırlanan yayın sayısının 2019’da da yükselişte olduğunu belirten Rektör Şahin, “2018 yılında 250 olan yayın sayısı 2019 yılında 298’e, makale sayısı ise aynı dönemde 232’den 269’a yükselmiştir. Toplam yayın sayısı 2 bin 110 olmuştur. Akademik yayınların geçerliliğini gösteren atıf sayısı ise 2018’de 2 bin 827 iken, 2019 yılında 3 bin 641’e yükselmiştir. ASÜ adresli yayınlara toplam atıf sayısı ise 15 bin 963 olmuştur” dedi. Şahin, ASÜ’nün spor ve sağlık alanında ihtisaslaşma misyonu ile AR-GE çalışmaları yaptığını, bunun hem bulunduğu bölgeye, hem de ülke kalkınmasına katkı sağladığını vurgulayarak, “2019 yılında TÜBİTAK, Avrupa Birliği, AHİLER ve KOP gibi kurumlar başta olmak üzere, kamu kuruluşları ile işbirliği içinde birçok proje faaliyete geçmiştir” dedi.
Prof. Yusuf Şahin, çalışmalara katkı sunan tüm akademisyenlere teşekkür etti ve sözlerini şu şekilde tamamladı: “Elde edilen bu başarının mimarı çok kıymetli akademisyenlerimizdir. Kendilerine çok teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.” (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı