Akgün, borç yapılandırmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu

Akgün, borç yapılandırmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu

Aksaray Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü (SGK) Bilal Akgün, bazı alacakların yeniden yapılandırılması ve bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında yazılı açıklamalarda bulundu.
Akgün, 9 Haziran 2021 tarihinde 31506 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 7326 sayılı Kanunla Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bazı alacaklarının yapılandırılması ile ilgili hükümlerin yürürlüğe girdiğini belirtti. Yayımlanan Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun kapsamında vatandaşları, gerek Aksaray Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü, gerekse e-Devlet aracılığı ile yapılandırma başvurularını gerçekleştirebileceklerini ifade etti.
Bu yapılandırma kapsamında; sigorta primleri, genel sağlık sigortası primleri, işsizlik sigortası primleri, iş kazası, meslek hastalığı, malullük ve vazife malullüğü sonucunda doğan rücu alacakları,6183/48. maddesi kapsamında taksitlendirilen alacaklar, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, BAĞ-KUR (4/b) sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak alacaklar, isteğe bağlı ve topluluk sigortası primleri ve 30 Nisan 2021 tarihinden önce işlenen fiillere ilişkin olup son başvuru tarihine kadar tebliğ edildiği halde bu tarihe kadar ödenmemiş olan idari para cezaları, kanunun yayımı tarihinden önce asılları ödenen alacakların; Kanunun yayımlandığı tarih itibarıyla henüz ödenmemiş olan ferileri,5510/ Ek 5, Ek 6. maddeleri ile 2925 sayılı Kanun kapsamındaki sigortalılıklardan doğan primler, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından takibi ve tahsili yapılan damga vergisi, eğitime katkı payı ve özel işlem vergisi alacakları da bulunuyor.
Akgün,  “Vatandaşlarımızın 31 Ağustos 2021 tarihine kadar gerçekleştirecekleri başvurular değerlendirilecek ve şartları sağlıyor olmaları durumunda kurumumuza olan borçları için işlemiş bulunan gecikme zammı ve gecikme faizi tutarları silinerek bunun yerine Yİ-ÜFE üzerinden yeniden hesaplama yapılacaktır. Peşin ödeme yapılması durumunda Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90’ı, iki taksit halinde ödeme yapılması durumunda ise yüzde 50’si silinecektir. Bunun yanında vatandaşlarımız dilerlerse 6, 9, 12 ve 18 olmak üzere dört farklı taksit seçeneği ile de ödeme gerçekleştirebileceklerdir” diye konuştu.
Genel Sağlık Sigortası prim borçları için daha evvel hiç gelir testi yaptırmamış olan vatandaşlar için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gidilerek 30 Kasım 2021 tarihine kadar gelir testi yaptırabileceklerini kaydeden Akgün, açıklamasının devamını şu sözlerle sürdürdü; “Vatandaşlarımızın hane gelirlerinin asgari ücretin 1/3’ünden daha düşük olması durumunda GSS prim borçları silinebilecektir. Aksi durumda tahakkuk etmiş olan prim borçlarını ise 31 Aralık 2021 tarihine kadar ödeyebileceklerdir. Yapılandırmaya başvuruda bulunmuş olan vatandaşlarımızın ilk taksit ödemelerini ve ihya ödemelerini yapabilecekleri son gün 1 Kasım 2021 tarihi olarak, ikinci taksit ödemelerini yapabilecekleri son gün ise 31 Aralık 2021 tarihi olarak belirlenmiştir.” Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı