‘Aksaray Anadolu’nun özeti hatta özüdür’

‘Aksaray Anadolu’nun özeti hatta özüdür’

Aksaray Üniversitesi (ASÜ)  Rektörlüğü tarafından, Aksaray Valiliği, Aksaray Belediyesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile ASÜ Somuncu Baba Tarih ve Kültür Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi katkılarıyla organize edilen “Uluslararası Aksaray Sempozyumunun” 5’incisi düzenlendi.
İki gün süren ve KOVID-19 pandemisi nedeniyle elektronik ortamda yapılan sempozyum kapsamında, farklı sanal salonlarda Aksaray’la alakalı 64 bildiri sunuldu. Daha önce sosyal bilimler ağırlıklı bir içeriğe sahip olan sempozyumda bu yıl eğitim bilimleri, fen bilimleri ve temel matematik, filoloji, güzel sanatlar, hukuk, ilahiyat, planlama ve tasarım, mühendislik, sağlık bilimleri, sosyal bilimler, beşeri ve idari bilimler, ziraat, orman ve su ürünleri ile spor bilimleri alanlarında hazırlanan bildiriler yer aldı.
ŞEHRİ İYİ TANIMAK DOĞRU
HİZMET ÜRETME İMKÂNI VERİR 
Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, sempozyumun tarihten gelen değerleri geleceğe aktarmada önemli bir arşiv ve akademik kaynak olduğunu söyledi. Her şeyin kayıt altına alınmasının milli bir hafıza ve kimlik oluşturacağını belirten Aydoğdu, “Yaşadığımız şehri iyi tanımak doğru hizmet üretme imkânı verir. Doğru hizmetse şehri cazibe merkezi yapar. Bu da bilgiyle olur. Bilgi en büyük güçtür” dedi. Şehrin, tarihi, turistik, kültürel değerleri olduğunu ancak esas farklılığı ilkler, enler ve teklerin ortaya çıkartacağını vurgulayan Vali Aydoğdu, “Aksaray zengin bir tarih, eşsiz bir coğrafya ve derin bir manevi dokuya sahiptir. Aşıklı Ören Yeri ile başlayan binlerce yıllık bir geçmişi sinesinde barındırır. Doğu ve batı medeniyetlerinin tam ortasında olması nedeniyle farklı kültürlere beşiklik yapar. Bunun yanı sıra Aksaray, tarımsal anlamda da gizli bir lokomotiftir. TÜİK verilerine göre geçen yıl Türk ekonomisine 6.1 milyar lira katkı sağlamıştır. Türkiye genelinde yoncada birinci, kabak çekirdeği, sarımsak ve ay çekirdeğinde ise üçüncü sıradadır. Türkiye süt üretiminin yüzde 25’ini tek başına karşılayan bir güçtür Aksaray. Ayrıca tarihte yetiştirdiği âlim, kültür ve sanat adamlarıyla ‘Kubbetül İslam’ olarak anılan şehirlerin de başında gelir. Aksaray, gerçek manada Anadolu’nun özeti hatta özüdür. Bu özü korumak herkese ortak bir sorumluluk yüklemektedir” dedi.
BEŞ YILDA AKSARAY’LA İLGİLİ SUNULAN
BİLDİRİ SAYISI 399’A ULAŞTI
Belediye Başkanı Evren Dinçer ise, düzenlenen organizasyonun Aksaray’ın sosyal ve beşeri sermayesine, bilim dünyasına çok güzel katkılar sunacağına temas etti. Aksaray’ın tüm değerlerini, vizyonunu ve misyonunu bilimsel araştırmalarla ortaya koyan sempozyumu önemsediklerini kaydeden Dinçer, “Bilim dünyasındaki pek çok ismin Aksaray’a kafa yorması ve ortaya çıkan bilimsel içerik, Aksaray’ımıza elbette çok değerli katkılar sunacaktır. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.
HEDEF, AKADEMİK DENETİMDEN
GEÇMİŞ BİR BİLGİ STOKU OLUŞTURMAK 
Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, beşincisi bu yıl düzenlenen Uluslararası Aksaray Sempozyumu’nun, şehrin dünü ve bugünü ile alakalı olarak yarınlara derin ve akademik denetimden geçmiş bir külliyat oluşturma anlamına geldiğini söyledi.
Rektör Şahin, “Aksaray’ın kültürü, tarihi, siyaseti, turizmi, mimarisi, ovaları, dağları, hayvancılığı, tarımı, oyası, çemberi… Aklınıza ne geliyorsa, tüm detaylar bu sempozyumun konusu” dedi.
ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Aksaray sempozyumunu, güzel işler listesinin üst basamaklarında yer alan işbirliği çalışmalarından birisi olarak tanımladı. Somuncu Baba’nın Aksaray’ın önemli değerlerinden birisi olduğunu ve göreve başladıktan hemen sonra Somuncu Baba Tarih ve Kültür Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni kurduklarını kaydeden Prof. Şahin, hızlı biçimde, genel adına vefa projeleri denilebilecek bir dizi çalışma yapmaya başladıklarını belirtti.
İlk dört sempozyumun daha çok sosyal bilimler ağırlıklı bir muhtevaya sahip olduğunu, bu yılsa tüm disiplinleri kapsayacak şekilde genişletildiğini söyleyen Şahin, “Buradan Aksaray’la ilgili bir e-ansiklopedi çıkaralım istiyoruz. Bununla ilgili çalışmalara başladık. Hedefimiz, akademik denetimden geçmiş bir bilgi stoku oluşturmak. Şu ana değin oldukça yoğun bir malzeme oluşmuş durumda. İleride, Aksaray’ın her şeyini kapsayan güzel bir ansiklopedi ortaya çıkmış olacak” dedi.
Şahin, vefa projeleri kapsamında şehitler, gaziler ve Aksaray’ın hafızası konumunda olan isimlerin hayat hikâyelerinden oluşan belgeseller hazırladıklarını da anımsatarak, “Şehrimize ilgili bir dizi vefa projesini ortaya çıkarmış olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bu sempozyumun düzenlenmesine katkı sunan Valiliğimiz, Belediyemiz, Kültür Turizm Müdürlüğümüz başta olmak üzere, katkı veren herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi. 
 
 
 Aksaray’ın potansiyeli çok yüksek bir şehir olduğundan söz eden İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan’da bu şehrin değerlerinin derinlemesine irdelenmesi, araştırılması ve anlatılması için bilimsel verilere ihtiyaç duyulduğunu, sempozyum aracılığı ile bu verilere erişilebildiğini kaydetti. Somuncu Baba Tarih ve Kültür Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Sami Yıldız ise sempozyumun içeriğine dikkat çeken bir konuşma yaptı. Bu yıl, 12 doçentlik alanıyla birlikte kapsamın genişletildiğini söyleyen Yıldız, şöyle devam etti: “Sempozyum ilk olarak 2016 yılında başladı ve şu ana kadar 335 bildiri sunuldu. Bu yıl eğitim bilimleri, fen bilimleri ve temel matematik, filoloji, güzel sanatlar, hukuk, ilahiyat, planlama ve tasarım, mühendislik, sağlık bilimleri, sosyal bilimler, beşeri ve idari bilimler, ziraat, orman ve su ürünleri ile spor bilimleri alanlarında toplam 64 bildiri hazırlandı.”
Törene Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer, ASÜ Rektör Prof. Dr. Yusuf Şahin, Aksaray İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan ve akademisyenler katıldı. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı