Aksaray Barosu sessiz kalmadı

Aksaray Barosu  sessiz kalmadı

İstanbul'un Küçükçekmece’de 5 yaşındaki kız çocuğun istismara uğruması olayı sonrası Aksaray Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu bir açıklama yaptı.


 
İstanbul'un Küçükçekmece’de 5 yaşındaki kız çocuğun istismara uğruması olayı sonrası Aksaray Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu bir açıklama yaptı.
Yapılan açıklamada; “Cinsel istismara uğrayan 5 yaşındaki bir kız çocuğunun hastanede tedavi altına alınması ve istismar olaylarının giderek artış göstermesi bu alanda bir yol haritası üretme zorunluluğunu bir kez daha göstermiştir. Yaşanan bu akıl almaz olaydan büyük üzüntü duyduğumuzu belirtir yakalanan failin tüm sorumlularla birlikte soruşturması yapılarak en ağır şekilde cezalandırılmasını isteriz.
İnsanlık dışı, vicdanları sızlatan ve asla kabul edilemez durumdaki bu olaylar hepimizi derinden üzmektedir. Koruyamadığımız her çocuktan toplumca sorumluyuz. Sağlıklı yaşanabilir bir toplum için güvenlik en önemli unsurdur. Ülkemizde çocukların korunamaması, gerekli önlemlerin alınamaması, çocukların çocuk gibi sokaklarda oynayamaması insanlık ayıbıdır. Küçükçekmece’de yaşanan ve bunun gibi kamuoyuna yansımayan birçok istismar olayı insanlık suçu olup bireysel suç olmaktan çıkmıştır. 
Taraf olduğumuz Çocuk Hakları Sözleşmesi öncelikli olarak çocuğu korumayı, onun için her türlü önlemi almayı, aileleri bilinçlendirmeyi hedefler ,çocuğun üstün yararını ön planda tutar. Çocuğun olduğu her alanda öncelik çocuğun yararıdır. Hedef çocuk istismarının önlenmesi olmalıdır. Yaşadığımız toplumda çocuklarımızı tek başına dışarı çıkartamadığımız, markete bile gönderemediğimiz düşünüldüğünde toplumun geldiği hal yürekleri sızlatmaktadır. Yasaların caydırıcılığı tekrar değerlendirilmeli, gerekirse bıkmadan yılmadan çalışmalar yapılmalı ve faillerin en ağır şekilde ceza almaları için en üstün çaba gösterilmelidir.
Çocuk istismarının hiçbir mazereti ve gerekçesi olamaz. İçinde bulunduğumuz duruma bakıldığında çocukların hiçe sayılmasını, tecavüzcüsüyle evliliğin meşrulaştırılmasını kabul etmemizin mümkün olmadığının bilinmesini isteriz.
Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı korumak, sağlıklı bir toplum ve sağlıklı bir gelecek inşa etmek, hepimizin ortak sorumluluğudur.  Bizler Aksaray Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu olarak çocuk istismarında sorumluluğu olan görevini yerine getirmeyen, gereken özen ve yükümlülüklerine aykırı davranan, düşünce ve inançlara göre ayrımcılık yapan her türlü düşüncenin, uygulamanın, kararın karşısında olacağımızı belirtir, çocuk istismarının cezasız kalmaması için tüm gücümüzle karşı duracağımızı kamuoyuna saygıyla bildiririz.” denildi. (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı