Aksaray Valiliği Logosunu Yeniledi

Aksaray Valiliği Logosunu Yeniledi


Aksaray Valiliği’nin yeni logosu; dairesel çerçeve içerisinde Selçuklu Yıldızı ile bezenmiş, çift gövdeli tek başlı aslan figürü oldu.


Aksaray Valiliği yaptığı yazılı açıklamada logoyu; “Valiliğimiz şehrin sahip olduğu kadim tarihi vurgulamak, şehirle bütünleşen çift gövdeli tek başlı aslan figürünü kullanarak, tanıtımda bütünlüğü korumak, kent kimliğindeki devamlılığı sağlamak, güven duygusunu pekiştirmek ve geçmiş ile gelecek arasında sağlam bir bağ kurabilmek amacı ile yeni logosu olarak belirlenmiştir”

11 bin yıllık medeniyet şehri Aksaray’ımızın, köklü tarihi ve kültürünü daha iyi ifade edebilmek maksadıyla, ilimiz sınırları içerisinde bulunan Alayhan Kervansarayı giriş kapısındaki, çift gövdeli tek başlı aslan figürü, Aksaray Belediyemiz tarafından 2014 yılında logo olarak belirlenmiş, şehrimizin tarihi derinliğine dikkat çekilmiştir. Bu logo şehirde bulunan diğer kurum ve kuruluşlar tarafından da kullanılmaya başlanmıştır.’’şeklinde açıkladı.

Çift gövdeli tek başlı aslan figürü aynı zamanda Anadolu Selçuklu hükümdarı “Sultan II. Kılıçarslan’ın da mührü.Aksaray halkının yabancı olmadığı çift gövdeli tek başlı aslan mühür figürü Aksaray Belediyesi, Aksaray İl Özel İdaresi ve Aksaray Belediyespor logolarında da bulunuyor.

Logoda yer alan çift gövdeli tek başlı aslan figürü, güç, kudret, zafer ve koruyuculuğu simgelemektedir. Aslanın alnından burun bölgesine kadar uzanan bölümü hükümdar tacı ve kılıç kabzasını anlatırken, bu bölüm aynı zamanda Aksaray’ın ve Anadolu’nun heybeti olan Hasandağı’nın vurgusunu yapmaktadır. Aslanın kuyrukları ise tarihten bu yana pek çok toplumda görüldüğü gibi düşmanın, nefsin, kötülüğün simgesi olarak kabul edilen yılan tasviridir. Aslan gövdelerini sarmaya çalışmaktadır. Bütün bu parçalar birleştirildiğinde, çift gövdeli tek başlı aslan, düşmanlara karşı inancı, insanı ve devleti korumakta, hayatın, varoluşun ve huzurun güvencesi olmaktadır. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı