Aksaray genç istihdamında Türkiye 2.si

Aksaray genç  istihdamında  Türkiye 2.si


Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından bu yıl ilk kez uygulamaya konulan Sosyal Çalışma Programı kapsamında değerlendirme toplantısı gerçekleşti.


Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından bu yıl ilk kez uygulamaya konulan Sosyal Çalışma Programı kapsamında değerlendirme toplantısı gerçekleşti.
 
Kamu Kurum ve kuruluşlarında 3 ay boyunca, haftada 3 gün süren program kapsamında üniversite öğrencilerinin hem kamu hizmetlerine katılarak sosyal sorumluluklarını yerine getirebileceği hem de mesleki becerilerini geliştirerek iş tecrübesi edinebilecekleri yeni aktif işgücü programı olan Sosyal Çalışma Programı ile gençler verimli bir yaz geçirdiler.
 
Aksaray Valiliği, İl Emniyet Müdürlüğü, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Ortaköy Kaymakamlığı ve Ortaköy Meslek Yüksek Okulu'nda gençler çalışma hayatı ile tanışarak mesleki niteliklerini geliştirmek toplumsal faydanın yüksek olduğu alanlarda sunulan hizmetlere geçici süreyle katılarak mesleki tecrübe ve deneyim elde ederken aynı zamanda çalışma disiplini kazandılar.
Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mahmut Akkuş konuşmasında; “Üniversite öğrencilerimizden gelen geri dönüşlerde verimli bir yaz döneminin geride bırakıldığı, Sosyal Çalışma Programı sayesinde kamu kurum ve kuruluşlarımızdaki işleyiş hakkında ciddi deneyim kazandılar. Temennimiz İş Kulüpleri vasıtasıyla gençlerimize etkin danışmanlık hizmeti sunarak çalışma hayatı içerisinde üniversiteli gençlerimizin daha belirgin bir şekilde yer almasını gençlerimizin iş arayan değil aynı zamanda işveren gençler olarak da işgücü piyasası içerisinde yer edinmesini arzu ediyoruz.” dedi.
 
Akkuş; “Gerek ulusal istihdam stratejisizimiz gerekse Cumhuriyetimizin 100'üncü yıl dönümü olan 2023 hedefleri doğrultusunda gençlerimizin ve dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan kadın ve engelli vatandaşlarımızın istihdamına yönelik aktif işgücü politikalarımız ile daha fazla istihdam gerçekleştirmek arzusundayız. DECD verilerine göre tüm 28 Avrupa ülkesinde yılda ortalama 609.000 kişi iş gücü piyasasına dahil olurken bu rakam Türkiye'de yaklaşık 778.000 dir. Türkiye geçtiğimiz yıl 1.250.000 kişiyi istihdam etti ve en öncelikli hedefleri arasında gençlerimizin istihdamı yer almaktadır. Bu doğrultuda Aksaray ilimiz nüfusa oranla genç istihdamı konusunda Türkiye genelinde 2. sıradadır.” şeklinde konuştu.
           
İŞKUR HER ZAMAN GENÇLERİMİZİN YANINDADIR
 
Akkuş; “Özellikle Çalışma Hayatında Milli Seferberlik kapsamında “Burası Aksaray Burada İş Var”sloganıyla gençlerimizin istihdamına yönelik çeşitli destekler ve teşvikler söz konusudur. İlave istihdam teşviki, işe ilk adam teşviki, işbaşı eğitim programı, istihdam garantili ve garantisiz meslek edindirme kurslarımız, uygulamalı girişimcilik eğitimlerimiz, 6111 sayılı 18 ile 29 yaş arası gençlere mesleki deneyim ve tecrübesi sağlayan teşvikimiz, geleceğin meslekleri de işbaşı eğitim programı mesleki beceri ve iş birlikteliği geliştirme programları başlıcalarıdır.” dedi.
 
RESTORASYON ÇALIŞMALARINDAN
ARŞİVE KADAR DENEYİM KAZANLDILAR
 
Akkuş; “Sosyal Çalışma Programı kapsamında bir taraftan mesleki tecrübe edindiklerini diğer taraftan günlük 67,36 TL cep harçlığı ile emekliliğe yansıyan sigortaları olduğunu belirterek çalışma hayatını yakından tanımanın mutluluğunu belirtiler. Apostil işlemlerinden, evrak kayıt, resmi yazışmalar, restorasyon çalışmaları, arşiv çalışmaları, kültürel ve sosyal çalışmalar içerisinde yer alan gençler programından memnun olduklarını dile getirdiler.” dedi. (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı