Aksaray kabak çekirdeği ile nam salıyor

Aksaray kabak çekirdeği ile nam salıyor

ÇİFTÇİLER KABAK ÇEKİRDEĞİ EKİMİNE HAZIRLANIYOR

Türkiye'de çerezlik kabak çekirdeği üretiminde 4'üncü sırada yer alan Aksaray’da, 2020 yılında üretilen ürünlerin tamamının satılması ve toptan satış fiyatının ise 30 TL’ye kadar yükselmesi çiftçilerin yüzünü güldürdü.
Aksaray'ın Güzelyurt ilçesi Selime beldesinde çiftçiler kabak çekirdeği ekimine hazırlanıyor. 100 dekar alanda kabak çekirdeği ekimi yapan çiftçi Dursun Ali Karcıoğlu, “2020 yılında 8 ton gibi güzel bir ürün elde ettik. Hasat zamanı 4 ton kabak çekirdeğini kilosunu 27 TL’den sattık. Şu anda ise fiyatı 30 TL’ye yükseldi. Çiftçilere çekirdek güzel para kazandırdı. Bu yıl ise tüm hazırlıklarımızı yaptık ve önümüzdeki günlerde kabak çekirdeklerini toprakla buluşturacağız” şeklinde konuştu.
Diğer tarım ürünlerine göre kabak çekirdeğinin maliyetinin az olduğunu belirten Karcıoğlu, “Geçen yıl hasat ettiğimiz üründen toplam 200 bin TL gelir elde ettik. Ekimi ile hasadına toplamda 65-70 bin TL masrafımız, 130 bin TL civarında ise kârımız oldu. Kabak çekirdeğinin para etmesi bölge çiftçilerinin yüzünü güldürdü. Bu yıl yine Nisan ayı sonunda 100 dekar kabak çekirdeği ekimi yapacağız. Ekim ayı gibi de hasadını yapacağız. Hasat sonrası kuruma işlemini tamamlanınca, alıcılar hemen beldemize geliyor. Burada evimizin önünde satışını yapıyoruz. Diğer hasat ettiğimiz ürünleri biz tüccarlara götürüp satarken, kabak çekirdeğinde ise alıcılar bize geliyor” dedi.
‘AMACIMIZ COĞRAFİ İŞARETLİ
ÜRÜNLERİMİZİ ARTIRMAK’
Aksaray İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav ise amaçlarının Aksaray tarımını daha ileriye götürmek olduğunu söyledi. Coğrafi işaret tescilinin alınmasıyla markalaşma yolunda önemli bir adım atıldığına işaret eden  Saklav, “Türkiye’de 50 bin dekarda 5 bin ton çekirdek ile Türkiye’de 4’üncü sıradayız. Ülkemizin yüzde 10 oranında kabak çekirdeğini Aksaray’da üretiyoruz. İlk sıraya çıkmayı hedefliyoruz. Kabak çekirdeğimizi diğerlerinden ayırt eden en önemli özellik aromasının, kalsiyum, mineral ve protein miktarının fazla olması. Aynı zamanda Tuz Gölü havzasındaki verimli arazide yetişmesinden dolayı vitamin ve mineral miktarı açısından tescillenmeye hak kazandı. Aksaray’da markalı ürünler bundan sonra devam edecek. Çiftçilerimiz de ürettiği kabak çekirdeğinden para kazanmaya başladı. Aksaray çiftçileri üretiyor, ülkemiz kazanıyor” diye konuştu. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı