Aksaray kazı marka oluyor

Aksaray kazı marka oluyor

Aksaray Valiliği ve İl Özel İdaresi tarafından desteklenen İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde kaz dağıtım programı düzenlendi. Törende 50 üreticiye yüzde 75 hibe ile 2 bin 250 adet anaç kaz dağıtıldı.

Aksaray Tarım ve Orman İl Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen dağıtım törenine, Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, MHP İl Başkanı Mustafa Çölkesen, Aksaray Tarım ve Orman İl Müdürü Bülent Saklav, STK başkanları ve çok sayıda çiftçi katıldı.

Üretim, istihdam ve ülke ekonomisine katma değer sağlayacak yeni bir projenin daha hayata geçtiğini kaydeden Vali Hamza Aydoğdu, “Kaz dağıtımı töreninde konuşan Vali Hamza Aydoğdu, “Amacımız alternatif üretimlerle yeni istihdam oluşturmak. 2014 yılında 400 kaz ile başlayan proje bugün itibariyle 130 bin kaza ulaşmıştır. Önümüzdeki 5 yıl içinde ise 250 bine çıkarmayı düşünüyoruz. Türkiye’nin tek kaz kesimhanesi ilimizde ve bunu çoğumuz bilmiyoruz. Kaz eti denince akla Kars geliyor. Biz buradan kesip, tuzlayıp, bekletip, ambalajlayıp Kars’a gönderiyoruz. Onlarda tekrar bize ve ülkemize pazarlıyor. Bizim ürettiğimiz kazlardan bizden daha çok katma değer sağlıyorlar. Aynı durum kabak çekirdeği, patates ve ceviz içinde geçerli.  Şehir olarak bunları tesisleştirerek ve markalaştırarak düzeltmemiz gerekiyor. Bunu yapacak gücümüzde,  insan kaynağımız da var” dedi.

‘TÜRKİYE’NİN 81 İLİNE  KAZ GÖNDERİLİYOR’

İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav ise, Aksaray’ın hayvansal üretimde ilk 10 içerisinde yer aldığını söyledi.  2019 yılında Türkiye’nin en büyük ve tek olan kaz kesimhanesinin organize sanayi bölgesinde kurulduğunu ifade eden Saklav, “Son yıllarda kaz yetiştiriciliğinde önemli bir mesafe katettik. Kaz yetiştiricilerimizi eğitip kooperatif kurarak, üretici birliği altında bir araya getirdik. Kesilen kazları ve sakatatları ülkemizin 81 iline gönderiyoruz. Kaz tüylerini ise İstanbul üzerinden Almanya’ya ihraç ediliyor.2014 yılında 10 aileye 400 adet kazın tamamı hibe olarak verildi. 2019 yılında ise 103 ailemize bin 545 adet kaz yavrusu yüzde 70 hibe ile verildi. Şimdi ise 50 üreticimize 500 bin lira bütçeli 45 adet toplamda ise 2 bin 250 anaç kazlarımızı yüzde 75 hibe ile dağıttık. 8 yıl önce 10 bin civarında olan kaz sayımız ise 130 bin adeti geçti. Önümüzdeki yıllarda ise kaz sayımızı 250 bin adede çıkartıp, kaz üretiminde şehrimizi marka haline getirmek istiyoruz” şeklinde konuştu. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
ev yemekleri simit cafe flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası