Aksaray mutfağına kalifiye elemanlar

Aksaray mutfağına kalifiye elemanlar

BU PROJE İLE AKSARAY’A HAS YÖRESEL LEZZETLER YAŞATILACAK

Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından istihdam odaklı projeler kapsamında unutulmaya yüz tutan yöresel ev yemekleri ve tatlıların yaşatılması için ‘Aşçı Yardımcılığı’ kursu açılacak.  20 kursiyerin mezun olacağı aşçı yardımcılığı kursu sertifika töreninde Aksaray'a has yöresel yemek ve tatlılar tanıtılacaktır.
Konuyla ilgili açıklama yapan Aksaray İş-Kur Müdürü Mahmut Akkuş; “Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen proje kapsamında 4 ay boyunca kursiyerlere eğitmenler tarafından eğitimler verilecektir. Kurslar devam ederken ayrıca kursiyerlerimize meslek öğrenmelerinin yanı sıra günlük 30 TL cep harçlığı ve iş kazası ve meslek hastalıkları pirimi ile genel sağlık sigortası pirimi İŞKUR tarafından karşılanacaktır. Kadim Selçuklu ve Osmanlı kültür mirasına sahip Aksaray ilinin tanınırlığını artırılması ve mutfağının yaşatılması planlanıyor. Bu doğrultuda 20 kişilik Aşçı Yardımcılığı kursu açılıyor. Müracaatlar 31.01.2019-10.02.2019 arasında Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünden veya www.iskur.gov.tr internet adresi üzerinden yapılacaktır. Kursun başlama ve bitiş tarihleri 14.02.2019-31.05.2019 ’dur.
Aksaray mutfağına kalifiye elemanları yetiştirip temininde güçlük çekilen meslekler grubunda yer alması nedeni ile otellerin ve restaurantların ihtiyacını karşılayacak ayrıca geleneksel yemek kültürüne sahip çıkılacaktır. Bugüne kadar düzenlenen Aşçı Yardımcılığı kurslarında 4 aylık mesleki yeterlilik kazanan kursiyerlerimiz daha kurslarını tamamlamadan işverenler tarafından istihdam planları gerçekleşti ve kurslar neticesinde istihdamları sağlandı. Aksaray İŞKUR İl Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü işbirliğinde açılacak 450 saatlik aşçı yardımcılığı kursunda 200 saatlik teorik 250 saati pratik olmak üzere kurslar için İŞKUR’dan müracaatları başladı. Ayrıca uygulamalı girişimcilik eğitimi kursları ile bez çanta kursları da açılıyor.
Birbirinden başarılı aşçıların maharetlerini sergileyeceği sertifika dağıtım töreninde Aksaray’a has Çatlatma, Yarmalı Yoğurt Çorbası, Pilav Üstü Kavurma, Belize Asude Dönderme, Kaygana Ayran Aşı, Kesme Mantı, Çıtlık ve İnce Elek Tatlısı beğeniye sunulacaktır.”dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon