Aksaray süt üretiminde markalaşmak istiyor

Aksaray süt üretiminde markalaşmak istiyor

Aksaray Tarım ve Orman İl Müdürü Bülent Saklav, Aksaray’da son yıllarda verilen destekler ve modern çiftliklerin yaygınlaşması ile üretilen sütlere hem yurt içinden hem de yurt dışından taleplerin arttığını söyledi.
Aksaray’ın süt üretiminde Türkiye’de 8’inci sırada yer aldığını ifade eden Saklav, “Günlük bin 200 ton süt üretiyoruz. Üretilen sütlerimizin en büyük özelliği hijyenik ve kaliteli olmasıdır. Bu durumdan dolayı Aksaray, Türkiye’de kaliteli süt üretiminde 3 pilot ilden biri seçildi. Bu sayede çiftçilerimiz 78 ilden farklı olarak 2 yıl boyunca daha fazla çiğ süt analiz desteği alacak. Bu desteği almamızın sebebi kaliteli ve sağlığa uygun süt ürettiğimizden dolayı bakanlığımızın bizi uygun görmesidir. Amacımız süt üretiminde Türkiye’de ilk 3’e girmek için işletmelerimizin hayvan sayımızı arttırmak” dedi.
 ‘HASTALIKTAN ARİ
117 İŞLETMEMİZ OLDU’
Çiğ süt üretiminde Aksaray’ın çok iyi bir konumda olduğunu belirten Saklav , “Yılda ortalama 4 yüz 78 bin ton süt üretiyoruz, bu çok önemli bir rakam. Yerel ve ulusal markalarımızla ürettiğimiz sütleri yurt içine ve yurt dışına satışlarımızı sürdürüyoruz. Süt üretimi ile kırsalda kurslar düzenleyip çiftçilerimize eğitim veriyoruz. Sürü yönetimi kursu ile süt sığır yetiştiriciliği kursu düzenleyerek işletme sahiplerini sertifikalandırıyoruz. Bunun yanında dünya da ve ülkemizde gelişmiş hayvancılığın önemli bir kriteri de hastalıktan ari işletmedir. Bu işletmelerin en önemli özelliği üretilen et ve sütte hastalık bulunmamasıdır. Bu konuda ilimiz 2020 yılında 117 işletme ile Türkiye’de 4’üncü sırada yer alıyor. Bu işletmelerde üretilen sütlerimize yoğun talep var. Üretilen sütlerimizin yurt içinin yanı sıra yurt dışına satılması Aksaray adına bizleri çok gururlandırıyor. Amacımız bu işletmelerin sayısını artırarak, Türkiye’de ilk sıraya gelmek. 2017 yılında 15 işletme ile başlamıştık. Şu anda bu rakam 117 işletmeye çıktı” diye konuştu. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı