‘Aksaray tarım ve hayvancılıkta zirvede’

‘Aksaray tarım ve hayvancılıkta zirvede’

AK Parti Aksaray İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, tarımsal desteklerde 2020’de yaklaşık 267 milyon lirayla rekora imza atıldığını bildirdi.
Bazı asılsız iddiaların gerçeklik taşımadığının altını çizen Başkan Altınsoy, sadece 2020’de verilen tarımsal desteklerdeki tarihi rekorun, 2002’den bu yana izlenen yapıcı politikanın bir sonucu olduğunu vurguladı.
AK Parti’nin, yasal düzenlemeler ve teşviklerle her zaman çiftçinin ve üreticinin yanında olduğunu kaydeden Altınsoy, “Üretimden hasada, işlemeden satışa her aşamada üreticimizi destekledik. Gübre ve yemde KDV’yi kaldırdık, mazot maliyetinin yarısını, tohum ve fidan kullanımını ve üretimini uzun yıllardır destekliyoruz. Genç çiftçilerimize hibe desteği sağlıyor, kırsal kalkınma destekleri ile tarımsal üretim tesislerinin kurulmasına yüzde 50 hibe veriyoruz. Tarımsal kredilerde faizleri düşürdük, tarımının birçok alanında üreticilerimize sıfır faizli kredi sağladık. Başlattığımız Milli Tarım Projesi ile hem bitkisel üretimi, hem de hayvancılığı destekliyor, planlı ve kendimize yeterli üretimi hedefliyoruz. Arazi toplulaştırma, güvenilir gıda, işletme bazlı danışmanlık sistemi, eğitim-yayım, tarımsal sigorta ve daha birçok alanda ürettiğimiz yenilikçi çözümlerle daha verimli bir zirai hayat inşa ettik, etmeye de devam ediyoruz. Tarımsal desteklerde 2002 – 2020 yılları arasında2 milyar lira ile tarihi bir rekora imza atarak çiftçimizin yanında ve üretici dostu olduğumuz ortaya koyduk. İlimizde tarımsal üretim değeri 2002 öncesi 471 bin 164 lira iken 2002 ve 2019 yılları arasında uyguladığımız başarılı politikalarla bin 195 değişim ile 6 milyon 102 bin 595 liraya yükselerek ülke ekonomisine güçlü bir destek sağladık. Aksaray üretiyor Türkiye kazanıyor programı çerçevesinde 2020 yılında arpa üretiminde 279 bin 801 tonla 7., çerezlik kabak üretiminde 5 bin 211 ton ile 4., 991 bin 397 küçükbaş hayvan varlığı ile 20., çerezlik ayçiçeği üretiminde 17 bin 553 ton ile 4., arı işletme sayısında 4., süt üretiminde 9., büyükbaş hayvan varlığında 336 bin 263 ile 15., sarımsak üretiminde 9 bin 245 ile 4., patates üretiminde 250 bin 349 tonla Türkiye’de 7. sıradayız. Aksaray’ımızda tarımda katma değeri yüksek, ileri teknolojiye dayalı bir üretim modelini esas alarak planlı tarım ve hayvancılık için gerekli yapısal dönüşümleri hayata geçirmeye devam edeceğiz. Böylece bereketli topraklarımızın verimliliğini potansiyeline ulaştırarak bölgesel rekabet gücümüzü arttıracağız. Lafla değil icraatla, milletimize hizmetkar olarak yolumuza devam edeceğiz” dedi. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı