Aksaray’a 104 milyon TL’lik KOP desteği

Aksaray’a 104 milyon TL’lik KOP desteği

KOP İdaresi Başkanlığına atanan Mahmut Sami Şahin Vali Hamza Aydoğdu’ya ziyarette bulundu. Vali Aydoğdu KOP idaresince Aksaray’da yürütülen çalışmalar ve projelere sağlanan desteklerle ilgili bilgi aldı.
KOP İdaresi Başkanlığının bölge illerinde tarım, hayvancılık, ulaşım, sulama turizm,  eğitim gibi birçok sektörde projelere destek sağladığını ifade eden Vali Aydoğdu Aksaray’ın tarım, hayvancılık ve turizm alanında çok güzel projeleri olduğunu bu projeleri hayata geçirmek için el birliği içinde çalışmaları sürdürdüklerini söyledi.
KOP İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin bölgenin ihtiyaç ve önceliklerini belirlemek, kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını koordine etmeyi amaçlayan KOP İdaresinin Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde ve Yozgat’tan oluşan illerde çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.
 KOP Bölgesi genelinde 2011 yılından bu yana toplam 1 milyar 265 milyon 430 bin TL tutarındaki önemli bir bütçeyi yönettiklerini belirten Şahin; tüm destekler arasında en büyük payı 956 milyon 760 bin TL ile tarım projelerinin aldığını 2011-2020 yılları arasında Aksaray’a 129 proje için 104 milyon 207 bin TL finansman sağladığını belirtti.
‘BU ŞEHİR KABUĞUNU KIRACAK’
Vali Hamza Aydoğdu, Belediye Başkanı Evren Dinçer, KOP İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin ile birlikte Ticaret Borsasını ziyaret etti.
Vali Hamza Aydoğdu yakın zamanda uygulamaya geçecek tarım-hayvancılık ve turizm projeleri ile kentin bambaşka yere gideceğini söyledi. Borsa Başkanı Hamit Özkök ev sahipliğinde Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, Damızlık Süt Sığırı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bekir Kayan, Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk, Tarım ve Orman İl Müdürü Bülent Saklav’ın da katıldığı değerlendirme ve istişare toplantısında Aksaray’ın başta tarım, hayvancılık olmak üzere sulama, sosyal projeler ve diğer alanlarda KOP tarafından sağlanan destekler ve yeni projelerle ilgili istişarede bulunuldu.
Toplantıda Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök ve toplantı katılımcıları tarafından tarım, hayvancılık, sulama alanlarında uygulanan ve yeni hazırlanarak KOP desteği için başvurusu yapılan projelerle ilgili bilgiler verildi.
Aydoğdu tarım şehri Aksaray’ın üretimde bir çok sektörde ilk 10’da yer aldığını İhtisas Tarım Organize Sanayi Bölgesinin hayata geçirilmesi ile kentin bambaşka bir yere gideceğini söyledi. Her alanda üretim yapılarak katma değer sağlanmasının önemini vurgulayan Vali Aydoğdu; “Derdimiz şu; yatırım, üretim olsun hem Aksaray hem Türkiye kazansın.  Aksaray’da marka değeri olacak büyük projelerin altyapısını oluşturuyoruz. Bunların en önemlilerinden olan İhtisas Tarım Organize Sanayi Bölgesi bu kenti çok başka yerlere götürecek. Bu şehir kabuğunu kıracak. Tarımsal üretim, hayvan varlığı artışı süt ve süt ürünleri üretimi ve diğer birçok bitkisel üretimde ilk 5, ilk 10’da yer alan tarım şehri Aksaray turizmde ve ürettiği ürünleri marka değeri kazandırarak geleceğe emin adımlarla ilerliyor.” dedi.
 
İlk kurulduğunda 4 il daha sonra 8 ili kapsayan KOP’un bölgenin ihtiyaç ve öncelikleri için can suyu olmaya devam edeceğini belirten Şahin; “KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı Tarımdan, Hayvancılığa, Tarımsal Sulamadan Su Varlığının Araştırılmasına, Enerjiden Ulaşıma, Turizmden Eğitime kadar çok sektörlü ve topyekûn kalkınmanın gerçekleşmesi hedefleyen, katma değer artışı ve sürdürülebilirlik ilkesiyle proje bazlı hibe desteklerini sürdürüyor” dedi.
Aksaray için kendilerine düşen ne varsa en iyi şekilde odaklanarak bölgeye hizmet etmek için çalışacaklarını belirten Şahin; sadece oluşturulacak bütçelerle sınırlı kalmayıp tarım, hayvancılık, sulama ve diğer alanlarda ilgili kurumlar nezdinde Ankara’dan projelere destek sağlamak için gayret göstereceklerini aktardı.
KOP’ın kültür ve eğitim ile sosyal ve insanı projelere de gerekliği desteği sağladığını belirten Şahin; KOP Kaynaklarının en verimli şekilde kullanılarak bölge illerine gerekli destekleri sağlayacağını kaydetti. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı