Aksaray’da ‘Mekke'nin Fethi' coşkuyla kutlandı

Aksaray’da ‘Mekke

‘Mekke'nin Fethi 1389’uncu yıl dönümünde, Türkiye genelinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Anadolu Gençlik Derneği (AGD) ve Milli Gençlik Vakfı'nca (MGV) geleneksel hale gelen "Mekke'nin Fethi" programı, Türkiye genelinde 81 şube ve 600 noktada kutlandı.
Aksaray’da Endüstri Meslek Lisesi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliklerde Kuran-ı Kerim okundu, ilahiler söylendi, şiirler okundu ve AGD'nin Türkiye genelinde düzenlediği Liselerarası Siyer-i Nebi Yarışması'nın sonuçları açıklandı.
Fethin önemine değinen AGD İl Başkanı Yavuz Akpınar; “Bu fetih Kudüs'e, Endülüs'e, Malazgirt Zaferi'ne ve nihayet İstanbul'un Fethi'ne kapı açmıştır" dedi.
İslam inancı açısından Mekke’nin Fethi hususunda gençleri ve insanları bilgilendirmek istediklerini ifade eden Akpınar; “Tarihimizi ve değerlerimizi hatırlatarak onları bilinçlendirmek istiyoruz. İnsanımızı bu programa davet ederek Mekke’nin Fethi’ni anlatmak derdindeyiz. Ayrıca bir Hristiyan âdeti olan yılbaşı konusunda da yıllardır düşülen yanlışlara düşülmemesi için gayret gösteriyoruz” şeklinde konuştu.
Akpınar, ‘’Özellikle son 20 yıllık dönemde Siyonizm başta olmak üzere terör ve İslam’ı yan yana getirmek isteyen çeşitli yapılar var. Biz burada Batının ortaya koyduğu işgal anlayışı ile İslam’ın ortaya koyduğu fetih anlayışı arasındaki farkı ortaya koymak noktasında bu programı icra etmiş olacağız. Bu yapılar kendilerinin yaptığı işgal ile Müslümanların yaptığı fetih anlayışını ilişkilendirip, fetih anlayışını işgalmiş gibi göstermeye çalışıyorlar. Oysa işgal ve fetih arasında çok temel farklar mevcut. Fetih, insanları kurtarmak ve kötülüklerden güzelliklere doğru sevk etmek için yapılırken işgal, canlı olan ne varsa onları yok ederek kendi menfaatlerini gerçekleştirme gayesi taşır. Fetih bir kurtuluş, yeniden doğuş ve yaşatma hareketidir. Ancak Batının işgal hareketi bir yok etme hareketidir. Bizler fetih ve işgal arasındaki temel farklılıkları insanımıza anlatmak için bu çalışmayı ortaya koymaktayız. Aynı zamanda bu fethin Müslümanların savaş hukuku açısından çok büyük kıymeti vardır. Fetih sırasında mazlum ve masum olan, savaşa bulaşmayan kitlelerin haklarını koruma hususunda İslam’ın ne kadar kuşatıcı olduğunu görmekteyiz” dedi. Foto-Haber: Ali FURAT

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı