Aksaray’da gönüllere dokunmaya geldiler

Aksaray’da gönüllere dokunmaya geldiler


Aksaray’da, Gençlik ve Spor Bakanlığı faaliyetleri kapsamında Damla Gönüllülük Hareketi Projesi üyeleri Aksaray’a geldi.
Ankara’dan 44 gönüllü ile Aksaray’a geldiklerini belirten proje gönüllülerinden Meltem Ocak, ”Bu etkinliklerimiz 10 gün boyunca sürecek.


Aksaray’da, Gençlik ve Spor Bakanlığı faaliyetleri kapsamında Damla Gönüllülük Hareketi Projesi üyeleri Aksaray’a geldi.
Ankara’dan 44 gönüllü ile Aksaray’a geldiklerini belirten proje gönüllülerinden Meltem Ocak, ”Bu etkinliklerimiz 10 gün boyunca sürecek. 3 yıldır gönüllü olarak damla projesinde gittiğimiz ilerde sosyal sorumluluk çalışmaları yapıyoruz. Bunun dışında köy okulları, huzur evleri ile sevgi evlerini ziyaret ediyoruz. Gitigimiz yörenin insanları ile kaynaşarak onların kalplerine dokunmak istiyoruz. Hafta sonunda Aksaray’ın tarihi ve turistler yerlerini gezdik. Hafta başından itibaren de Gençlik ve Spor Bakanlığımızın 'Damla Projesi' kapsamında, sadece köy okullarına değil, gidebildiğimiz yere kadar gitmeyi hedefliyoruz. Çalışmamız projeden de öte tamamen gönüllüğe dayalı bir uygulama. Burada da gönüllere dokuna bildiysek, yüzlerdeki tebessümlere ortak olabildiysek ne mutlu bize.” diye konuştu.
Gönüllü Meltem Ocak, damla gönüllülük projesinin Serüveninin 2013 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde, “10 Gönüllü Gün 1000 Gönüllü Genç” adıyla başladığına değindi. Ocak: “2014 yılından itibaren ise “Damla Projesi” adıyla devam eden gönüllülük faaliyetlerimiz, Eylül 2016’dan sonra Damla gönüllüleri tarafından Uluslararası Damla Gönüllüleri Derneği (UDG)’nin de kurulmasıyla bir gönüllü hareketine dönüştü.” dedi.
Ocak; “Uluslararası Damla Gönüllülük Hareketi olarak, insanlığın ihtiyacı olan merhametli gönüller inşa etmek amacıyla yola çıktık. Bu yolda bizler, kalbimizin ulaşmadığı tek bir ülke, tek bir il, tek bir köy, tek bir okul ve tek bir canlı bırakmamak, geleceğin mimarları olan gençlerle daha iyi bir dünyaya ışık tutmak için çabalıyoruz.” şeklinde konuştu.
Damla Projesi Nedir sorusunu yanıtlayan Gönüllü Ocak: “Gençlik ve Spor Bakanlığı faaliyetlerinden biri olan Damla Projesi, gönüllülük esaslı olup insan odaklı bir çalışmadır. Proje kapsamında gidilen illerde dezavantajlı aile, çocuk ve gençlerin hiç bir din, dil ve etnik köken ayrımı yapmadan katılımcı gençlerle bir araya gelmesi; kültürel değerlerin karşılıklı aktarımı ile programın yürütüldüğü yörelerdeki insanlarla, katılımcı gençlerin hayata bakış açılarının olumlu yönde etkilenmesi amaçlanmaktadır.” dedi.
Ocak: “Damla projesinin her bir programı ülkemiz üniversitelerinde eğitim gören yerli ve uluslararası öğrencilerin oluşturduğu 40 kişilik ekiplerden oluşmaktadır. Bu ekipler projenin yürütüldüğü illerde dezavantajlı bölgelerde gönüllülük faaliyetleri yürütmektedir. Program süresince proje kapsamındaki ulaşım (Türkiye), konaklama ve yemek masrafları Bakanlığımız tarafından karşılanmaktadır. Program sonunda katılımcı gençlerimize katılım belgesi verilmektedir.” şeklinde ifade etti. Foto-Haber: Dilara ARSLANGEDİKLİ
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı