Aksaray’da kentsel dönüşüm başladı

Aksaray’da kentsel dönüşüm başladı

Aksaray’da kentsel dönüşüm başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Aksaray Belediyesi iş birliğinde gerçekleşecek olan Hamidiye Mahallesi kentsel dönüşüm projesi başladı. Şehrin çehresini değiştirecek olan proje yaklaşık 23 bin metrekarelik bir alanda hayata gerçekleşecek. Projenin tamamlanması ile birlikte yaklaşık 650 bağımsız birimin dönüşümü planlanırken dönüşümün startını Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu ve Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer ilk binayı yıkarak verdi.

“AKSARAY 1950’LERDEN SONRA ÇOK SAĞLIKSIZ BİR KENTLEŞME YAŞADI”

Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu, kentsel dönüşümün başladığı binayı göstererek “ Bu binanın yapıldığı zamanları yaşı uygun olanlar hatırlarlar. Türkiye’nin şehirleşme macerasına bizler yaşayarak tanık olduk. Bizde şehirleşme çok hızlı başladı. Bütün Anadolu şehirlerinden tarihten devraldığımız şehirleri yıkarak apartman ve beton örme bina yapmaya başladık. Bütün Türkiye ile birlikte Aksaray 1950’lerden 60’lardan sonra çok kontrolsüz , hızlı köyden kente göç ve sağlıksız bir kentleşme yaşadı” dedi.

‘HUZURLU İNSANLAR GÜZEL İMAR EDİLMİŞ ŞEHİRLERDE YAŞARLAR’

Aksaray’ı daha yaşanılır daha iç açıcı bir görüntüye sahip hale getirmek istediklerini ifade eden Aydoğdu , “Ulu Cami ile Hükümet Konağı’nın çevresini yani eski Aksaray’ı bir dönüşüme tabii tutuyoruz. Biliyorsunuz ki kentsel dönüşüm çok sıkıntılıdır, zordur. Bugün burada başladığımız iş Aksaray’ın çehresini değiştirecek. Bu yüzden bütün teşekkürler bütün taktirler Belediye Başkanımız Evren Dinçer Bey’e. Neden çünkü hiçbir belediye başkanı böyle sıkıntılı bir işe girmek istemez.  Evren Bey elini taşın altına koyan kişi olarak riski aldı. Çok çileli uzun bir yola başlıyoruz şehrimizin güzelleşmesi için bütün basın mensuplarını , bütün sivil toplum örgütlerini, bütün kanaat önderlerini desteğe çağırıyorum.  Burada birbirimizi ikna ederek kentsel dönüşümü hızlandıralım.  Belediyemiz Aksaray için çok büyük bir işe girdi ve neticede güzelleşecek olan Aksaray’dır. Huzurlu insanlar güzel imar edilmiş şehirlerde yaşarlar” diye konuştu.

‘DÖNÜŞÜMÜN STARTINI BUGÜN VERİYORUZ’

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer ise seçim vaatleri arasında olan kentsel dönüşümün başladığı günün Aksaray için anlamlı bir gün olduğunu söyledi.

Dinçer  “Şehrimizde daha önceden çalışmasını yaptığımız ve kararları alınmış olan kentsel dönüşüm süreci şimdiki çalışmamız ile faaliyete geçecek. Dönüşümün startını bugün veriyoruz inşallah.  Hamidiye mahallesi kentsel dönüşüm ihtiyacı arz eden bir mahalleydi. Seçim vaatlerimiz arasında olan kentsel dönüşüm faaliyetlerimiz Aksaray’ın çevresini değiştirmek , güzelleştirmek  ve yeni bir kimliğe kavuşturmak adına atılan bir adımdır. Bu konuyla ilgili çalışmalarımıza göreve geldikten sonra hızlı bir şekilde devam ettik.  Milletvekilimiz Cengiz Aydoğdu  ve Valimiz Hamza Aydoğdu beyin destekleriyle beraber çalışmalarımızı nihayetlendirdik” ifadelerini kullandı.

‘AKSARAY İÇİN  ÖNEMLİ BİR GÜN TARİHİ BİR AN DİYEBİLİRİZ’

Hamidiye Mahallesi’nde kentsel dönüşüm ihtiyacı bulunan yapıların belirli bir plan dahilinde peyderpey yıkımının gerçekleşeceğini aktaran Dinçer, “  Proje çalışmaları Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından (TOKİ) hızlı bir şekilde devam ediyor.  Vatandaşlarımızla yapılan görüşmeler dahilinde konutlar hızlı bir şekilde hak sahiplerine teslim edilecek. Aksaray için  önemli bir gün tarihi bir an diyebiliriz. Mahallemizi kentsel dönüşüm ile beraber güzel bir çehreye kavuşturmayı planlıyoruz. Bu projeye katkı sağlayan tüm teknik ekip ve çalışma arkadaşlarımıza , bakanlık yetkililerine, tüm ilgililere teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. Foto-Haber: Erdi ULUKAYA

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı